Projekty
Projekt - Detská policajná akadémia .
Základná škola kap. Nálepku v Stupave v spolupráci s Okresným riaditeľstvom Policajného zboru v Malackách, pripravila a realizuje v mesiacoch marec - apríl 2022 preventívny projekt „ Detská policajná akadémia “, ktorý je určený pre žiakov 5. – 7. ročníka ZŠ.
V súčasnosti sú do projektu zapojené dve triedy 5. ročníka a jedna trieda 7. ročníka, s celkovým počtom 126 žiakov.
Projekt je zameraný na témy:
1. Zoznámte sa s našou políciou.
2. Bezpečne na internete.
3. Každý je iný.
4. Látkové a nelátkové závislosti.
5. Stop násiliu.
Počas 5. stretnutí žiaci pracujú s preventistkou OR PZ. V rámci jednotlivých činností využívajú pracovné zošity, ktoré sú súčasťou projektu. Žiaci sa do projektu aktívne zapájajú, riešia jednotlivé úlohy na základe využívania svojich vedomostí a zároveň jednotlivé témy projektu obohacujú o vlastné skúsenosti.Petríková Alena,špeciálny pedagóg
Krabička plná lásky
Práve v dnešnom období je potrebné prejaviť úctu, toleranciu a pomoc starším. Preto sa aj naša trieda 4.H zapojila do celoslovenskej výzvy „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?“ Do krabičky sme vložili niečo voňavé, niečo sladké i slané, teplé, mäkké, niečo na zábavu a deťmi ručne vyrobené zo srdiečka. Veríme, že náš malý darček poteší na Vianoce babičku alebo deduška v domove dôchodcov, ktorí najmä v týchto časoch potrebujú lásku, vďaku a pozornosť.
Mgr. Kubovičová Svetlana
Prednáška pre siedmakov.
Pre siedmakov sme s pani učiteľkou Ungvarskou vybrali prednášku : Báť,či nebáť.....?
Obsah prednášky: nástrahy dospievania (vieš, kam kráčaš alebo ako nepodľahnúť?)
- rizikové faktory v období dospievania a ich vplyv na zdravie
- vplyv skupiny na jednotlivca – psychika a manipulácia
- kto za mňa vyrobí zábavu – cigarety, alkohol, drogy?
- pre koho je fajčenie problém… zdravotné, finančné následky…
- alkohol – naozaj dodá silu a vyrieši problémy človeka?
- čo robia s nami drogy – sú vôbec nejaké plusy?
- čo je legálne a čo nie alebo, keď risk nie je zisk…
- sexualita – prevládajuce vzorce sexuálneho správania /príležitostný – náhodný sex. styk/
- úroveň zdravotného uvedomenia /vedomosti, postoje…/
Po skončení prednášky sme sa žiakov prostredníctvom edupage pýtali , ako sa im páčil ? Kladné odozvy a odporúčania aj pre ostatných žiakov , odpísali žiaci 7.A a 7.D.
Aktivity .
1.stupeň a ŠKD 2020-2021
Veselé kamene.
V marci sa trieda 2.B na základnej škole kpt. Jána Nálepku zapojila do projektu „Veselé Kamene“.
O čo ide? Prečítajte si ? Akcia__Vesele__Kamene.docx
Marec mesiac knihy.
Marec sa už odpradávna spája s príchodom jari. Obdobia, kedy sa príroda opäť prebúdza k životu. Je to prvý jarný mesiac. Všetci sa tešíme z príchodu teplejších, slnečných dní, či prvých prác v záhradkách. Je to i mesiac s odpočinkom v podobe čítania kníh. Prváčikovia v 7. oddelení ŠKD sa zahrali na malých - veľkých spisovateľov a ilustrátorov. Každé dieťa si vytvorilo svoju vlastnú knižku -leperolo. Fantázii sa medze nekládli, tak deti vytvorili nové rozprávky, komixy. A možno z nich raz vyrastú noví spisovatelia....
Knižné kamarátstva
My tretiaci, 3.C sme sa zapojili do súťaže Knižné kamarátstva.
Bola to súťaž v spolupráci s kníhkupectvom Panta Rhei. Súťažilo sa o knižnicu plnú kníh v hodnote 2000 eur. Našou úlohou bolo vybrať si a prečítať spoločne nejaké detské knihy. Na základe charakteristiky jednotlivých postáv vymyslieť príbeh, v ktorom budú vystupovať práve hlavné postavy z prečítaných kníh spojené do jedného príbehu. Prečítali sme si Danku a Janku od Márie Ďuríčkovej, Andresenove rozprávky, Denis a jeho sestry od Toni Revajovej, Matildu od Roalda Dahla. Podarilo sa nám vymyslieť zábavný príbeh, ktorý sa odohrával v jednej tretiackej triede. Nechýbala v ňom láska ale i žiarlivosť medzi spolužiakmi, výlet spojený so záchranou dievčatka, žiacke výmysly....
Vďaka tejto súťaži sme sa dostali k zaujímavým knihám, zahrali sme sa na spisovateľov aj ilustrátorov a vyskúšali sme si, aké to je, keď 24 detí tvorí jeden príbeh. Zažili sme kopec veselých chvíľ, i keď knižnicu sa nám vyhrať nepodarilo. Ale náš sen mať v triede knižnicu plnú všakovakých kníh si plníme - vďaka rodičom aj deťom z našej triedy sa naše prázdne poličky zapĺňajú knihami. Po knihách siahame nielen na čítaní, ale často aj cez prestávky a vo voľných chvíľach.
p.uč. Šramková
Pantomíma „Smetiak“ v našej telocvični
Všetci dobre vieme, že škola nie je len o učení sa, ale aj zábave a relaxe. Preto sa našim žiakom snažíme sprostredkovať (okrem vedomostí, zručností a iných dôležitých potrieb pre život) chvíle interaktívnej spolupráce s vedcami, hercami, spisovateľmi či inými umelcami.
Dňa 5.3. naše pozvanie prijal profesionálny umelec v oblasti pantomímy pán Vlado Kulíšek s predstavením Smetiak. Bolo určené pre žiakov prvého stupňa. Zúčastnilo sa ho okolo 300 detí, z toho väčšinou prváci, štvrtáci a jedna trieda druhákov.
Deti od samého začiatku upútala zaujímavá, zvučná a pestrá hudba. No keď sa v priestoroch telocvične zjavil „čudný pán, ktorý smiešne vyzeral, robil neuveriteľné grimasy a nerozprával“ bolo že to radosti a smiechu. Pán Kulíšek veľmi vtipným spôsobom dokázal zobraziť reálne situácie na základe obyčajných vecí, ktoré dokážeme nájsť v smetiaku – rozbitý tanier, zodraný motýlik, vyhodená hadica od vysávača, metla, noviny a veľa ďalších. Vzápätí sa premenil na čašníka, vodiča auta, kapitána lode, toreádora, klavíristu, kozmonauta, zápasníka či kapelníka. Do všetkých aktivít boli na spoluprácu vyzvané deti (dokonca sme sa museli do hry zapojiť i my učitelia!). Bolo však ťažké vybrať jedno či dve, pretože všetkým sa program páčil a chceli sa ho zúčastniť. Niektoré ukázali svoju odvahu, iné boli hanblivejšie, ale nestalo sa, že by niekto spoluprácu odmietol, práve naopak, mali sme problém s udržaním detí na mieste, čo sa málokedy stáva...
Počas rozhovoru s pánom Kulíškom sa vyjadril, že veľmi často hráva pre detského diváka, pretože to je najvďačnejšie obecenstvo. Keď sa im niečo nepáči, dajú to najavo, keď sa páči, snažia sa sami zapojiť do predstavenia, čo aj jemu dáva novu energiu, aj na úkor toho, že niekedy vznikajú také situácie, ako bola aj u nás. Asi málokto vie, že pán Kulíšek vyštudoval vysokú vojenskú školu a od roku 1991 je profesionálnym umelcom pantomímy. Ročne absolvuje okolo 200 predstavení na Slovensku a v zahraničí, ktoré si aj sám manažuje. So svojím divadlom úspešne účinkoval prakticky po celej Európe, ale napríklad aj vo Vietname, Číne, USA a p.
Sme veľmi radi, že naši žiaci s ním mohli prežiť úžasnú hodinku bez slov, výstižnou hudbou a nezabudnuteľnými zážitkami.
Pánovi Kulíškovi ďakujeme hlavne za to, že sa celá telocvičňa zrazu stala iným, fantastickým a krásnym svetom, z ktorého sa len ťažko odchádzalo na ďalšie hodiny vyučovania...
Mgr. Martina Koreničová
Dopravná výchova v 1. ročníku
Dopravná výchova je povinnou súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov základných škôl. Úlohou dopravnej výchovy v školách je postupne pripraviť deti na samostatný pohyb v cestnej premávke – ako chodcov alebo cyklistov – pričom je potrebné mať na zreteli aj aspekt výchovy budúcich vodičov motorových vozidiel. Aj vedenie ZŠ kpt. J. Nálepku v Stupave uskutočňuje realizáciu učebnej činnosti v objekte školy (teoretická časť) a na detskom dopravnom ihrisku (praktická časť) v priestoroch školy.
K našim deviatim triedam prváčikov zavítala pekná slečna „Cestulienka“, ktorá veľmi pútavou formou uviedla deti do styku s cestnou premávkou. Vo vyhradenej triede pre teoretickú časť mali žiaci možnosť oboznámiť sa s rôznymi situáciami, ktoré ich spolu s rodičmi môžu postretnúť na našich chodníkoch či cestách. Popri simulovaných situáciách cez interaktívnu tabuľu riešili naši malí účastníci cestnej premávky rôzne situácie: ako sa bezpečne správať na chodníku, či ceste, ako správne cez ne prechádzať a množstvo iných, s ktorými sa nejeden z nich stretne pri každodennom živote. Popri zaujímavej prezentácii dostal každý žiak pracovné listy, ktoré po usmernení Cestulienky vyplnil. Za správne odpovede pri otázkach alebo vyplnení pracovného listu dostali žiaci kartičky. Žiaci s najväčším počtom kartičiek boli odmenení peknými vecnými cenami či sladkosťami. Samozrejme, každé dieťa dostalo reflexný náramok, ktorý je dnes na cestách nevyhnutný. Za všetky ocenenia pre žiakov patrí poďakovanie vedeniu školy.
Po teoretickej časti bude v teplejších dňoch nasledovať praktická časť na dopravnom ihrisku, na ktorú sa už všetci veľmi tešíme.
Mgr. Martina Koreničová
Vianočné trhy
V sobotu 8. decembra na Námestí sv. Trojice pred kostolom stojí stánok a v ňom pripravené detské výrobky na predaj. Detské očká nedočkavosťou žiaria, aby už mohli ponúknuť svoje výrobky ľuďom, ktorí sa prišli pozrieť na Župné vianočné trhy. S veľkou radosťou a očakávaniami berú košíčky plné vecičiek a ponúkajú ich okoloidúcim. Ponúkajú nielen svoje výtvory, ale aj dobrú náladu.
S dobrou a predvianočnou náladou sa im aj veľmi darilo. Deti sa tento rok veľmi snažili a mali nachystané naozaj krásne veci na predaj. Známi aj neznámi ich chvália akí sú šikovní, my uznanlivo pritakávame, lebo majú pravdu. Ich trpezlivosť a šikovnosť bola odmenená vyzbieranou sumou, ktorá predčila všetky naše očakávania, ide o sumu 1545,80 €. Touto cestou by sme sa chceli veľmi pekne poďakovať deťom, ktoré tak rady tvoria, pani učiteľkám, rodičom, ktorí im pri tom pomáhajú a podporujú ich tvorivosť. Známym aj neznámym, ktorí si našli čas a neváhali akýmkoľvek spôsobom prispieť pre našu školu, pre naše deti aby sme im my mohli spestriť, skvalitniť vyučovací proces. Veľmi pekne sa chcem poďakovať pani Kučerovej, ktorá nám navarila fantastický sirup, po ktorom sa len tak zaprášilo. Ďakujem mestu, že nám zas a znova prepožičalo stánok, pod ktorým sme s úsmevom mohli priať šťastné a veselé Vianoce všetkým vám.
Ďakujeme
Deň detí alebo prespali sme v škole
Žiakom zo 4.B a 4.C začal deň detí už vo štvrtok 31. mája, keď sa všetci stretli o 18:30 pred halou na dlho sľubovanú „prespávačku“ v škole. Odložili sme spacáky i nafukovačky a pobrali sme sa na zmrzlinu k Samirovi, ktorému ďakujeme za pozvanie. Cestou späť sme sa zastavili na dopravnom ihrisku, kde sme poriadne vyvetrali bicykle a autíčka. So zotmením sme sa pobrali do telocvične fúkať nafukovačky a pripraviť sa na dlho očakávanú noc v škole, ktorú sme si nazvali „Noc filmu“. Keď sme boli pekne „uprataní“ na nafukovačkách či žinenkách s miskami plnými pukancov a iných dobrôt, naša filmová noc mohla začať. Niektorí zaspali už počas filmu, ale väčšina z nás statočne vydržala až do konca filmu. Potom sme sa konečne uložili na spánok. Po raňajkách nás autobus odviezol do Laserovej arény do Bratislavy, kde sme sa ocitli priamo uprostred počítačovej hry. Bol to úžasný zážitok pre nás všetkých. Za tento skvelý nápad a realizáciu patrí vďaka triednym učiteľkám Janke Sirotovej a Ivanke Barancovej, a tiež Sveťovi Prokešovi a Andrejke Hauskrechtovej. Po návrate do školy deti pokračovali super programom, ktorý na nich čakal v areáli našej školy a ktorý pripravila pre nich ZŠ Stupava v spolupráci s mestom. Všetky deti dostali tričká s logom školy, za ktoré ďakujeme OZ RZ pri ZŠ Stupava.
Mgr. J. Sirotová
Školský výlet Lednice 30.05.2018
V stredu, 30.05., sa žiaci 3.D a 4.E triedy spoločne vydali na koncoročný školský výlet do Ledníc.
Naplánovaných sme mali viac prehliadok, preto sme vyrazili skoro ráno. Nakoľko sme do Ledníc dorazili skôr ako sme plánovali, využili sme čas a prezreli sme výstavu sôch z morského piesku. Na výstavisku bolo 16 sôch – v skutku majstrovské diela. Pozrieť sme si mohli sochu Dia, sochy podobné tým z Veľkonočných ostrovov ale i sochy, ktoré boli čisto výplodom fantázie autorov.
Než sme sa vydali do zámockého areálu, posilnili sme sa. V zámku nás čakala prehliadka III.okruhu – Apartmány princov a princezien ako i výstava bábok. Pri prehliadke apartmánov princov a princezien z rodu Liechtensteinovcov sme sa dozvedeli veľa zaujímavých vecí o výchove, štúdiu a bežnom živote princov a princezien. Videli sme ich študijný apartmán a zachované učebné pomôcky, spálne či kúpeľňu princov a princezien, ich hračky a kresby. Časť prehliadky nám spríjemnila hra na viac ako 150 rokov starý synfonión. Dozvedeli sme sa, kto boli ich učitelia a prečo ich mohli učiť len jeden rok a následne museli odísť, a prečo naopak guvernantky zostávali čo najdlhšie.
Po prehliadke detských izieb sme si prezreli unikátnu zbierku drevených bábok využívaných v bábkoherectve. Našli sme tam rôzne podoby – ľudské i zvieracie, rytierov či kňažné. Pred dobrým obedom v Zámockej reštaurácii sme nakúpili nejaké suveníry a strávili sme asi pol hodinku v zámockom parku.
Náš program nám neznepríjemnila ani drobná dažďová prehánka a o 13,00 hod. sme sa nalodili na loď, ktorá nás približne 25 minút viezla k Minaretu. Počas plavby nám kapitán lode porozprával veľa zaujímavostí o zámockej vodárni, kanáli, faune i flóre zámockého parku. Mali sme šťastie a videli sme i rybárika, či volavku.
Pri Minarete sme mali asi hodinku voľno. Dokúpili sme suveníry, posilnili sme sa tým, čo nám rodičia nabalili, či tým, čo nám ponúkli v bufete. Asi pol hodinovou prechádzkou sme sa vrátili k zámku. Ti, čo ešte mali čo míňať, dokúpili posledné suveníry a vydali sme sa na cestu domov.
Spokojní a nadšení z výletu sme sa vrátili vo večerných hodinách. Spomienky z celého dňa v nás budú ešte dlho doznievať.
Mgr. Jana Ševčíková
Škola v prírode – Turčianske Teplice, horský hotel Bartoška
V dňoch 14.5 – 18.5. sa uskutočnila škola v prírode pre 4. ročník našej školy. ŠvP sa zúčastnili žiaci 4.A, 4.E a 4.F. v počte 65 žiakov a 5 pedagógov. Cesta autobusom síce trvala niečo cez 3 hodiny, ale vôbec to nevadilo, pretože bola zaujímavá, žiaci mali možnosť spoznávať krásy Slovenska a ukázať vedomosti, ktoré nadobudli na hodinách vlastivedy. Milým prekvapením po príchode na miesto bol horský hotel Bartoška, situovaný v nádhernej prírode. Nachádza sa na rozhraní Kremnických vrchov a Veľkej Fatry, na horskom prechode Šturec. Izby sú zrenovované, vybavené sociálnymi zariadeniami a sprchami. Boli veľmi pekné a čisté. Na kuchyňu sa deti tiež nemohli sťažovať – kuchár varil veľmi pestro a chutne.
O bohatý program mimo vyučovania sa postarali animátorky. V duchu „cestujeme“ pripravili deťom mnoho zaujímavých súťaží, tvorivých dielní, tancov i behu. Ocitli sa v Číne, na Slovensku i v africkej Keni. Deti program veľmi zaujal a na každé stretnutie s nimi sa veľmi tešili. Počasie nám síce nevyšlo, v utorok a vo štvrtok pršalo, ale nám to vôbec nevadilo. Zabavili sme sa v priestoroch chaty. V stredu sa uskutočnil výlet do Kremnice – žiaci navštívili banskú štôlňu, mincovňu, hrad a vyhliadkovú vežu.
Vo štvrtok večer nastal čas vyhodnotenia čistoty izieb, práce v tímoch i iné zaujímavé činnosti, ktoré deti počas štyroch dní vystrájali. Dostali sme od OZ Enjoyland.eu pekné tričká, od sponzorov rôzne ceny. Pri rozlúčke zostali niektorým dievčatám v očkách slzy, ale nakoniec to prekonali. Presvedčili sme sa, že Turiec je nádherný kút Slovenska, radi sme tu spolu boli a vždy budeme spomínať na tieto nezabudnuteľné chvíle...
Mgr. Martina Koreničová
Deň tradícií
Aj tento rok sa učiteľky štvrtého ročníka rozhodli urobiť s deťmi projektové vyučovanie na tému ľudových tradícií. Hneď ráno prišli nielen deti, ale aj učiteľky do školy v ľudových krojoch. Prvú hodinu sme zahájili netradične - všetci štvrtáci sme sa sústredili v telocvični, kde nám deti z detského folklórneho súboru Klnka z Bratislavy zatancovali ľudové tance. Pokračovali sme prednáškou známeho keramikára p. Lužáka, ktorý mal pripravenú nielen prezentáciu o habánskej či modranskej keramike, ale aj ukážku, ako šikovne dokáže na kruhu z hliny vyčarovať džbán, misku či vázičku. Kúsok hliny dostali aj všetky deti, aby si mohli skúsiť vymodelovať nejakú drobnosť. Pozvanie do našej školy prijala aj pani Škorvánková zo Živeny, ktorá deťom predviedla drôtikovanie a servítkovú techniku. Rôzne nádoby či kamienky si potom deti mohli vyzdobiť servítkovou technikou. V telocvični bola počas celého dňa urobená výstavka z rôznych artefaktov a starých predmetov, ktoré deti podonášali od starých mám. Veľkým zážitkom bolo určite vystúpenie folklórneho súboru, ktorý nám predviedol odčepčenie nevesty, doprevádzaný nádherným spevom a typickým tancom. Záver patril ľudovému spevu a tancu, ktoré si ako prekvapenie pripravili žiaci zo 4.B a 4.C pod vedením p. uč. Barancovej. Spoločne sme si zaspievali ľudové piesne a s dobrým pocitom a plný zážitkov sme ukončili tento skvelý deň. Takýto „deň tradícií“ sa u nás na škole konal aj minulý rok, a my dúfame, že si z neho vytvoríme novú tradíciu na našej škole.
Mgr. Sirotová
Projekt Motýlia záhrada
Žiaci 4. ročníkov základných škôl sa v rámci predmetu prírodoveda v súlade s učebnými osnovami vo väčšej miere venujú živočíchom. Oboznamujú sa s ich stavbou tela, základnými prejavmi života, rastom a vývinom, rozmnožovaním a s prostredím, v ktorom žijú.
Všetkých šesť štvrtých tried preto očaril projekt „Motýlia záhrada“, ktorú nám umožnilo vedenie školy. Všetko spočíva v tom, že žiaci majú jedinečnú možnosť pozorovať zblízka život motýľov. Žiaci majú možnosť sledovať neuveriteľne rýchly rast húseničiek, fascinujúcu premenu vitálnej húsenice na nehybnú kuklu a napokon zážitok - vyliahnutie motýľa. Motýle pozorujú, kŕmia a potom ich vypustia ich do voľnej prírody! Celá premena z húsenice na dospelého motýľa trvá asi tri až štyri týždne - v závislosti od teploty okolia.
Každá trieda dostala nádobku s piatimi húseničkami babôčky bodliakovej, v ktorej bola pre ne umiestnená potrava. Po nejakom čase sa tieto zakuklili, zavesili sa na viečko nádoby, ktoré sme premiestnili do sieťky na vyliahnutie motýľov. Prešlo pár dní a po chodbách školy sa ozývalo: „Už máme motýle!“ Žiaci jednotlivých tried sa veľmi tešili, priniesli do sieťky kvety, zarobili si nektár podľa návodu a motýle poctivo kŕmili. Niektorí si ich dokonca pomenovali. Motýle žijú vo voľnej prírode len 2 – až 5 týždňov, preto po pár dňoch ich ľútosťou vypustili, aby si „užili slobody“.
Deti boli projektom očarené, dokonca sa snažili v triede nekričať, aby húseničky, kukly a motýle nevyrušovali...
Ďakujeme, že sme mali takúto možnosť a čaro živej prírody sme si mohli vychutnať v rámci vyučovacieho procesu.
Mgr. Martina Koreničová
Zvieratá v škole
Štvrtáci si hodinu prírodovedy spestrili tým, že si na ňu priniesli svojich domácich maznáčikov. Každý svoje zvieratko predstavil spolužiakom. Nielen ako sa volá, ale hlavne museli do svojich odpovedí aplikovať vedomosti nadobudnuté na predchádzajúcich hodinách prírodovedy, ako napríklad či je cicavec, plaz, obojživeľník, či je mäsožravec alebo bylinožravec, ako sa rodia a ako vyzerajú mláďatá, ako dýchajú a čo po narodení jedia. Takáto hodina sa deťom veľmi páčila, nielenže si zopakovali vedomosti z témy Živočíchy, ale zvieratká v ich rukách posilnili aj kolektív, pretože si ich navzájom požičiavali a spoločne sa snažili, aby sa zvieratá v triede cítili príjemne.
Mgr. Janka Sirotová
Svet v knižnici
Mestská knižnica Ruda Mórica v Stupave v spolupráci s FPU (Fond na podporu umenia) vypracoval projekt s názvom SVET V KNIŽNICI s hlavnou témou: NÁUČNÉ PREDNÁŠKY- prírodoveda.
Žiaci 4. ročníka našej školy si tak mohli vybrať a zúčastniť sa aspoň jednej z nich.
Kto prišiel, nezaváhal, lebo digitálne projekcie komentované Mgr. Dušanom Valentom, boli naozaj nevšedné. Pán Valent zaujal žiakov množstvom zaujímavých informácii na témy: Ako vznikla Zem, Vznik a pohyby Zeme, Správanie sa živočíchov v prírode… a mnohé ďalšie sú naplánované aj na mesiac máj.
Pokračovanie tejto úspešnej formy vzdelávania prisľúbil vedúci knižnice p. František Brunner aj v nasledujúcom školskom roku v októbri a novembri 2018.
Prinášame reakcie zúčastnených žiakov a učiteľov, ako dôkaz úspešnosti tejto akcie:
“Bolo to ako doma v obývačke, keď pozerám v telke niečo o prírode…ale o to lepšie, že sme tam boli celá trieda spolu. A redaktor bol s nami naživo a odpovedal hneď na moje otázky”
“Mohlo by to takto byť častejšieJ Premietame si aj v triede, ale v knižnici je super-truper!”
“Práve teraz máme v 4.C rovnakú tému, tak si žiaci niektoré termíny utvrdili a o ďalšie sa obohatili. Dobre načasovanéJ”
“Bolo zábavné sledovať nezvyčajné správanie sa zvierat. Taktiež nás uchvátili rôzne formy živočíšnych druhov a ich úžasná schopnosť prispôsobiť sa tvrdým podmienkach.”
“Prezentácia o vzniku Zeme od úplného prvopočiatku, čiže vznik planéty Zem a postupné premeny Zeme vo vesmíre až do momentu, kedy bol možný na Zemi život, žiakov veľmi zaujala, no tam to ešte neskončilo, deti sa dozvedeli aj o vzniku života na zemi od mikroskopických častíc žíjúcich vo vode cez trilobity a dinosaury až po vývin nášho predchodcu australopyteka. A ich reakcia na koniec prezentácie?”
“Pani učiteľka, nechoďme ešte do školy…My ešte chceme ďalšiu prednášku.”
“Musela som im sľúbiť, že ak bude ďalšia ponuka, určite sa prídeme pozrieť. J “
“Chceme sa poďakovať organizátorom za veľmi efektívny a zmysluplný projekt: SVET V KNIŽNICI. Učí nás vidieť človeka ako jednu z foriem života v závislosti na prostredí a v spojitosti s celou Zemou.”
“Prednáška bola príjemným spestrením vyučovacích hodín 4.C, D aj E. Ďakujeme za pozvanie.”
Mgr. Ľudmila Nosková
Čítame spolužiakom
„Nemilovať knihy znamená nemilovať múdrosť. Nemilovať múdrosť však znamená stať sa hlupákom.” Ján Amos Komenský
Týmto pekným citátom by som rada začala krátky článok o projekte „Čítame spolužiakom“, ktorý sa uskutočnil v mesiaci marec na Základnej škole kpt. J. Nálepku v Stupave.
Podstatou tohto projektu bolo čítanie kníh žiakov druhého stupňa žiakom prvého stupňa. Počas piatich dní prednášali deťom úryvky zo slovenských kníh. Prvákov zaujali príbehmi Osmijankových rozprávok, druháci sa tešili ukážkam z knihy G. Futovej Naša mama je bosorka, tretiaci objavovali čaro prírody s Rudom Móricom a jeho dobrodružstvami z „Poľovníckej kapsy“ a štvrtákom bolo priblížené obdobie Slovenského národného povstania z čias druhej svetovej vojny knihou Jakubko od Hany Zelinovej.
Žiaci nižšieho sekundárneho vzdelávania si dôsledne pripravovali prednes príbehov a rozprávok. Precvičili si pritom zvukové vlastnosti reči, akými sú: prízvuk, prestávka, dôraz, melódia, tempo reči a sila hlasu. Po príprave už odchádzali do „zverenej“ triedy. Túto navštevovali počas celého týždňa a prečítali dve- tri kapitoly z knihy, alebo rozprávku. Museli odbúrať trému a na chvíľu sa stať profesionálmi... Úlohou žiakov prvého stupňa bolo hlavne pozorne počúvať prednes, zapamätať si dôležité fakty a následne vypracovať pracovný list, ktorý im bol predložený. Pracovné listy tvorili učitelia primárneho vzdelávania. Na záver mohli druhú stranu pracovného listu obohatiť o kresbu, ktorú v nich príbeh vyvolal. Prvostupniari si na neobyčajnú hodinu čítania rýchlo zvykli, obľúbili si svojho čitateľa a veľmi sa tešili na ďalšiu.
Tento projekt je v dnešnej uponáhľanej dobe, dobe počítačov pre deti určite veľmi prospešný. Svedčili o tom i rozžiarené očká malých poslucháčov, ktorí sa na chvíľu ocitli v inom svete – svete zaujímavých príbehov a rozprávok. Marec – mesiac knihy – sme si všetci dôstojne uctili a dokázali sme, že má svoje opodstatnenie.
Ďakujem všetkým žiakom druhého stupňa, ktorí sa projektu zúčastnili, v mene učiteľov prvého stupňa, za zodpovedný prístup, ale hlavne v mene žiakov prvého až štvrtého ročníka, za krásne zážitky z hodín čítania.
Mgr. Martina Koreničová
Spoznávame históriu Stupavy
V dňoch 14. – 15. 2. sa zúčastnili triedy 3.A, B, C, E spoznávania histórie Stupavy s pani Prokešovou. Pani Prokešová nám pútavo porozprávala prečo sa námestie volá Trojičné, o stĺpe hanby, kde bývala maďarská základná škola ... atď. Tiež nám v krátkosti porozprávala o stupavskom kaštieli a rodine Károlyovcov, kde nás následne zobrala do oratória, kde rodina Prokešová má súkromné múzeum zamerané na kaštieľ a rodinu Károlyovcov. Pani Prokešová rozprávala žiakom, dávala otázky vtipnou formou. Žiaci si odniesli mnoho poznatkov o Stupave. Tešíme sa na opätovné stretnutie, kedy sa dozvieme niečo nové o Stupave.
Mgr. Monika Kvasňáková
Projektový deň: Finančná gramotnosť
V dnešnej dobe by sa mali už aj menšie deti vedieť pohybovať vo sfére peňazí.
Už aj naši žiaci si uvedomujú hodnotu peňazí a vedia posúdiť čo by sa dialo keby ich rodičia stratili prácu a nemohli by pre svoju rodinu zabezpečiť základné životné potreby. Vedia, že ich rodičia sa správajú zodpovedne a vedia si naplánovať rozpočet a hospodárenie s peniazmi.
My sme si pre žiakov pripravili rôzne aktivity spojené s finančnou gramotnosťou a zapracovali sme ich do jednotlivých predmetov. Na celý projektový deň sme sa vzorne pripravili. Dohodli sme si farbu dňa. Páčila sa nám modrá, farba EU, tak všetci žiaci mali na sebe niečo modré. Doniesli sme do školy mince priam z celého sveta, mali sme aj ukážky rôznych tlačív z finančných inštitúcií, bankomatových kariet a pod. Z aktivít žiakov zaujal najviac rozpočet na narodeninovú oslavu a nakupovanie v obchode so zľavami a tiež práca s grafmi. Zaujímavá bola aj hodina anglického jazyka, kde si lektori pripravili pútavú tému, ako prežiť na pustom ostrove.
Myslíme si, že projektový deň bol veľmi zaujímavý a že sa žiaci naučili veľa nového o finančnej prosperite. Dúfame, že sa budú správať zodpovedne a budú správne hospodáriť s vlastnými financiami.
Mgr. Mária Demetrová
Beseda v MĽK
Žiaci zo 4. A boli poctení pozvaním na besedu so spisovateľkami Evou Hornišovou, Elenou Slobodovou a ilustrátorom Martinom Kellenbergerom. Nebola to náhoda, že práve táto trojica sa stretla na pôde MĽK v Stupave. Ich spoločným dielkom je krásna knižka Au a ou (Rozprávky z piatich svetadielov), ktorú žiaci prečítali a podelili sa s pocitmi a dojmami s jej autormi. Deti sa počas čítania mohli preniesť do rôznych krajín ako: Mongolsko, Česko, Argentína, India, Vietnam, Severná Amerika atď. Po príjemnom rozhovore si deti dali podpísať knižku priamo jej autormi. Bolo to milé stretnutie. Pána ilustrátora Martina Kellenbergera žiaci prekvapili blahoželaním k jeho 60–tke, ktorú nedávno oslávil. Ďakujeme zamestnancom MĽK za pekné zážitky.
Mgr. M. Demetrová
Netradičné vyučovanie v 1.E
Kde bolo, tam bolo, bola raz jedná krajina. Bola to Písmenková krajina. A keďže táto krajina je plná zázračných a čarovných písmen, rozhodli sa žiaci 1. E prejsť cez túto krajinu zázrakov tak, že si upiekli písmenko A. Čítate dobre, upiekli. Väčšinou sa na lopate pečie baba Ježibaba. V 1. E si ale upiekli písmenko A. Deti sa tejto udalosti veľmi tešili a hravo rozlúskli a prečítali aké suroviny a v akom množstve budú potrebovať. Krásne si vymiesili a vyvaľkali cesto, vytvorili šúľky, z ktorých si vyformovali veľké písané A. Priniesli si všelijaké dobroty pomocou ktorých si písmenka skrášlili a vyzdobili, to aby im lepšie chutilo. Keď už boli vyzdobené, uložili ich na čarovný plech, ktorý ich preniesol do našej školskej jedálne, kde nám naši šéfkuchári písmenka upiekli. To bolo radosti, keď sa naše písmenká dopiekli a my sme sa mohli s chuťou do nich pustiť A tak cestujeme po čarovnej krajine Písmenkovo ďalej, ale o to s väčšou radosťou.
Chcela by som sa poďakovať za pomoc pri pečení pani vychovávateľke Janke Debnárovej, mamičkám p. Rácovej, p. Balúnovej a p. Čvirkovej. Veľká vďaka
Mgr. Anna Hudáková
Deň otvorených dverí v Elektrotechnickom ústave SAV
7.11.2017 sa žiaci tretieho ročníka zúčastnili Dňa otvorených dverí v Elektrotechnickom ústave SAV, ktorý pracovníci organizujú v rámci Týždňa vedy a techniky.
Vedci žiakom pripravili interaktívne ukážky supravodičov, nanotechnológií a rastu vrstiev, magnetickú levitáciu, pokusy s kvapalným dusíkom. Najväčší záujem prejavili o model vláčika nadnášaného nad magnetictickou dráhou pomocou supravodičov.
V rámci Dňa otvorených dverí ústav navštívilo 316 žiakov. Témy boli pre nás tretiakov náročné, ale ukážkami a tvorivým prístupom vedcov všetkých vtiahli do čarovného sveta fyziky.
Ďakujeme p.Ťapajnovi za pozvanie!
Tešíme sa o rok opäť!
Mgr. Milada Slováková
Beseda s p. Stankovičom
Dňa 21. a 22. 3. sa žiaci druhých tried stretli s maliarom, ilustrátorom p. Stankovičom. Obetoval našim deťom čas, aby im porozprával o svojej práci. Boli sme milo prekvapení, aké sú jeho kresby humorné a potešilo nás, že práve on ilustruje aj naše učebnice.
Odteraz budeme pozornejší ku kresbám v našom okolí, pretože vieme, koľko práce sa skrýva za toľkým úsilím.
Mgr. Jana Vozáková
GOLDEN TEAM na lyžiach
V marci naši druháci a tretiaci z Golden Teamu strávili týždeň v škole v prírode v Oščadnici. Druháci si po prvý krát vyskúšali lyžovanie. A musím povedať, že na konci týždňa sa všetci dokázali nielen postaviť na lyže, ale bez problémov zlyžovať celý svah. Tretiaci sa takejto školy v prírode zúčastnili už druhý krát, zdokonalili si svoje lyžiarske zručnosti a lyžovanie im išlo výborne. Oba tímy prežili skvelý týždeň plný zábavy, športu a neopakovateľných zážitkov.
Mgr. Jana Sirotová
Fotografie nájdete vo fotoalbume.
Návšteva mestskej polície
V dňoch 15. – 23. apríla 2017 sa prváci našej školy tešili z návštevy Mestskej polície v Stupave.
Ich prácu deťom priblížila pani Katarína Vanáková. Porozprávala o tom ako si dávať pozor nielen na cestách ale aj doma, na ulici alebo ako sa ubrániť pred útokom psa. Ukázala im všetky pomôcky, ktoré policajt používa. To, čo však deti najviac potešilo bolo, že si ich mohli podržať. Vyskúšať vestu, čiapku, odznak, putá a tak sa na chvíľu stať policajtom. Deti mali zo stretnutia obrovskú radosť a na otázku: "Kto sa chce stať policajtom?" sa zdvihli takmer všetky detské ruky.
Mgr. Anna Ružičková
Poďte sa s nami gúľať!
Guľko Bombuľko si v pondelok 23. januára odskočil z knihy Márie Ďuríčkovej priamo k právkom zo ZŠ kpt. Nálepku. Pri inscenovaní príbehu o malom klbôčku vlny sa deti dozvedeli o tom ako sa Guľko narodil, ako žil na dedinskom dvore spolu so zvieratkami a ako každému pomáhal a po troške sa rozdával. Bežný školský deň sa tak opäť raz stal zaujímavejším a krajším, vysmiate detské tváre boli tým najlepším dôkazom.
Mgr. Anna Ružičková
Župné Vianoce- dobrovoľná zbierka
Už po niekoľký krát sa u nás v Stupave konali župné Vianoce, kde rôzny predajcovia ponúkali svoj tovar na predaj. Po niekoľký rok sa v rámci tohto podujatia vytvoril stánok prvého stupňa, kde svoje výrobky ponúkali žiaci a za vyzbierané peniažky sa nakúpili pomôcky do školy.
Tohto roku sa o niečo podobné pokúsil aj druhý stupeň. Pani riaditeľka MKIC nám poskytla priestor, za ktorý jej patrí naša vďaka a ochotní rodičia nám priniesli výborné zákusky, ktoré nám pomohli vyzbierať krásnych 730eur. Peniažky poslúžia na nákup technického vybavenia druhého stupňa. Nedá mi nespomenúť rodičov, ktorí prispeli svojim časom a napiekli do nášho stánku koláčiky:
Holubeková, Karkušová, Gregorová, Kahánková, Kováčová, Šemberová, Kubicskóová, Fišerová, Paalová, Nosian, Banášová, Cordáscová, Findlová, Karasová, Janka Markovičová.
Aktívne prispeli najmä maminky Banášova a Karkušová, ktoré nám pomohli v našom stánku.
A veľkou pomocou pri zbierke boli žiačky zo 7.B. Hana Karkušová a Karolína Holubeková, 5.D Kristína Karkušová a žiačky z 8.C. Terézia Šemberová a Miriam Kováčová, ktoré nielen napiekli, ale aj chodili a ponúkali naše koláčiky.
Aj vďaka nim sa nám podarilo vyzbierať 730eur.
Všetkým veľmi pekne ďakujem a prajem krásne a požehnané Vianoce s pozdravom
Mgr. Veronika Zárecká
EKOTOPFILM
Druhý decembrový týždeň - 9.12.2016 sa žiaci 4.ročníka (4.B, 4, C a 4.D ) zúčastnili medzinárodného Festivalu filmov o trvalo udržateľnom rozvoji. Ten sa konal aj v stupavskom kine KINO X. Ekotopfilm je svojou 43. ročnou tradíciou najstarším podujatím tohto druhu na svete.
Na tomto Festivale si žiaci mali možnosť pozrieť 4 filmy:
Objímač stromov – jedná sa o obrovskú sekvoju , ktorú našiel osamelý tvor. Zmena je nevyhnutnou súčasťou života.
Zachráňme zem: akumulátor skazy – význam a systém triedenia odpadu,hlavne batérii a ich následnom spracovaní .
Uzavretý kruh – cesta plastového vrecka zo zálivu až na otvorený oceán.
Môj starý otec, čerešňa – rozprávanie chlapca o tom, ako vníma život a smrť , v akom prostredí sa mu žije lepšie. Rovnako je to aj príbeh jeho starého otca, ktorí verí, že človek neumiera ak ho niekto miluje.
Filmy deti zaujali a po ukončení diskutovali o tom, čo ich najviac upútalo a čo sa im najviacej páčilo.
Na záver tohto filmového festivalu sa konali súťaže súbežne v triedení odpadu a v stavaní puzzle.
Naši žiaci si v súťažiach počínali veľmi dobre a boli ocenení malou pozornosťou.
Už teraz sa všetci tešia na ďalší ročník.
Mgr. Mária Polakovičová
Návšteva Národnej rady Slovenskej republiky
Žiaci štvrtého ročníka ZŠ Stupava sa v dňoch 1.12. – 2.12. 2016 zúčastnili exkurzie do Bratislavy. Súčasťou exkurzie bola aj prehliadka budovy NR SR a stretnutie s poslancami NR. Počas prehliadky so sprievodcom mali žiaci možnosť spoznať vnútorné priestory a rokovaciu sieň. 1.12. prebiehalo rokovanie poslancov. Žiakov vďaka p. poslankyni A. Zemanovej prítomní poslanci privítali potleskom. Veľmi zaujímavá bola pre nich aj beseda s piatimi poslancami strany SaS. Diskutovali o rôznych otázkach, ktoré deti kládli poslancom. Žiaci odchádzali domov obohatení o mnohé poznatky o histórii vzniku prvej Slovenskej národnej rady, jej dejateľoch a symboloch našej štátnosti.
Mgr. Dana Šulíková
Vianočné trhy
Kúzlo Vianoc sa prejavilo tento rok o čosi skôr, spojilo rodiny, triedy, učiteľov. Ako? Tak, že sme sa spojili pre dobrú vec a vyrábali sme krásne výrobky na vianočné trhy, aby sme vedeli pomôcť našej škole. Každý svojou troškou prispel k tomu, aby sme sa v našej škole cítili lepšie. Deti vyrábali s učiteľkami, tí mladší s maminkami, výrobky, ktoré sme 10. decembra spoločne predávali na Námestí sv. Trojice. Prišlo nás tam v hojnom počte ( to znamená, že škola nám nie je ľahostajná), deti s veľkou chuťou predávali svoje výrobky okoloidúcim ľuďom, ktorí zavítali do Stupavy. Vládla výborná atmosféra, prišli nás podporiť rodičia, známi a samozrejme aj neznámi ľudia, ktorí nám pomohli vyzbierať fantastickú sumu peňazí 1619, 52 €. No verte, či neverte, skoro sa nám oči vyočili, keď sme to rátali. Chceme veľmi poďakovať Mestskému úradu Stupava, ktorý nám prepožičal bezplatne stánky na predaj, sme radi, že ste s nami. Veľké ďakujem patrí všetkým, ktorí nám akýmkoľvek spôsobom pomohli alebo prispeli. Aj keď sa hovorí, že dnešná doba je zlá, stále máme svedectvá, že dobrí ľudia existujú, sú medzi nami a ochotne pomáhajú, o čom svedčí aj vyzbieraná suma. Stupavské deti a my p. učiteľky z celého srdca ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli. A nás čaká milá povinnosť dokúpiť pomôcky pre zlepšenie vyučovacieho procesu.
Ešte raz ĎAKUJEME
Mgr. Anna Hudáková
Netradičný folklórny koncert
Stredu 16. novembra sa druháci a tretiaci zúčastnili na veľmi pôsobivom koncerte vokálno-inštrumentálnej skupiny BANDA. Skupina Banda pod vedením primáša Sama Smetanu prezentovala staré dobré slovenské nôty pretavené skvelým spôsobom do nových a pestrých hudobných tvarov. Fantastickým spôsobom predstavili deťom klasické folklórne akustické nástroje ako cimbal, violu, husle, kontrabas, heligónku či rôzne druhy bubnov a perkusií. Pri ukážkach piesní z rôznych kútov Slovenska sme sa podvedome nechali strhnúť ľudovými rytmami a na záver sme sa poďakovali búrlivým potleskom. Napriek upršanému dňu sme sa do školy vrátili povznesení, s dobrou náladou a s úsmevom na perách.
Mgr. Jana Sirotová
Súťaž s Domestosom
ZŠ kpt. J. Nálepku sa tento rok prihlásila do súťaže s Domestosom – vezmime úroveň školských toaliet do našich rúk! Našou úlohou bude hlasovať za fotografie našich detí, kde za každý hlas získava škola jeden bod. Taktiež je dôležité nahrávať kódy z účteniek, kde sa tento produkt nachádza na stránku súťaže. Pomôžte nám, naši žiaci už bojujú. Za každý hlas vám ďakujeme. Viac informácii na stránke www.domestospreskoly.sk
Mgr.Anna Ružičková
Dopravná výchova
Žijeme vo svete, v ktorom sa denne stretávame s dopravnými prostriedkami, s rôznymi situáciami na našich cestách a chodníkoch. Deti sú každodennou súčasťou cestnej premávky. Do istého veku ich chránime a dozeráme na ich bezpečnosť. No niekedy stačí okamih a ten sa môže zmeniť na tragédiu. Preto je našou úlohou už od útleho detstva vychovávať deti k pozornosti na cestách či chodníkoch.
Žiaci prvých ročníkov ŽŠ kpt. J. Nálepku každoročne absolvujú kurz dopravnej výchovy pod vedením Mgr. Oľgy Adámek, ktorý pozostáva z dvoch častí – z teoretickej a z praktickej. Počas teoretickej prípravy sa porozprávali o bezpečnosti na cestách, o rôznych dopravných prostriedkoch a značkách.
Praktickú časť deti absolvujú na dopravnom ihrisku v areáli materskej školy, kde budú aj semafory či samotný pán policajt, a to hneď ako sa ukáže slniečko. Pre rodičov a aj pre samotných učiteľov je bezpečnosť a zdravie našich žiakov vždy na prvom mieste.
Fotografie nájdete vo fotoalbume. Mgr. Anna Ružičková
Hovorme o jedle
Ani sme sa nenazdali a opäť prešiel rok, už sme sa tešili na realizáciu projektu Hovorme o jedle. V termíne od 10. 10. – 14. 10. sme s deťmi 1.- 4.ročníka diskutovali a vyrábali pracovné listy k jednotlivým témam na každý deň. Hravou formou sme si zopakovali, čo by nemalo chýbať v našom jedálničku, čo by sme mali obmedziť. Deti si pripravovali smoothie, tvorili z orechov,... A aby to bolo zaujímavejšie, tak tento rok sme sa prihlásili do chutného maľovania. Deťom sa to veľmi páčilo a už sa nevedia dočkať ďalšieho projektového týždňa k témam o jedle.
Fotografie nájdete vo fotoalbume. Mgr. Anna Hudáková
Včely
Začiatkom júna učitelia zažili čosi nevídané. Plný autobus detí, ktoré nekričali, nestrkali sa, nenaháňali. To sa opakovane udialo druhákom aj prvákom. Tak takúto moc majú včely. Deti majú pred nimi omnoho väčší rešpekt ako pred všetkými dospelákmi sveta. Naozaj boli úžasné (myslím deti). Vo včelárstve Dedinský v Devínskej Novej Vsi sa dozvedeli o rodinnom systéme včiel, ich úlohách, histórii.....vyrobili si sviečku, pozorovali označkované včelstvo, výrobu - stáčanie, zohrievanie, uskladňovanie, balenie medu, ochutnali hádam pätnásť druhov a vrcholom všetkého bolo, že sa so včelami „maznali“, chodili im po rukách, deti ich hladkali. Bolo to úžasné. Prváci absolvovali aj prechádzku pod Devínom spojenú s povesťou, pozorovali sútok Dunaja a Moravy, vypočuli si dôvod pamätníkov. Všetci sme boli nadmieru spokojní. Aha, a takmer všetci sme pokupovali vo včelárstve vanilkové, čokoládové, dospelí aj cesnakové, zázvorové a neviem ešte aké medy. A každé dieťa dostalo malý „ štamperlíček“ toho, ktorý im najviac chutil – čokoládový domov. Sú vynikajúce! Choďte si kúpiť, odporúčame.
Mgr. Zuzana Trnková
Kto hľadá, nájde!
Naozaj je to tak. Dňa 6. mája 2016 sa v ZŠ kpt. J. Nálepku v Stupave hľadalo a hľadalo. Od rána sa to tam hemžilo deťmi z 1. stupňa, ktoré veselo pobehovali, skackali, džavotali a netrpezlivo čakali čo sa bude diať. Ich úlohou bola nájsť ukrytý poklad, ale nikto netušil, kde je schovaný. Počas náročnej cesty museli plniť rôzne úlohy a na jej konci bol ukrytý poklad.
Členovia skupiny historického šermu URSUS pripravili pre deti zaujímavé úlohy. Po splnení jednotlivých úloh dostali vždy jednu indíciu, ktorá ich mala doviesť k miestu, kde bol tajomný poklad ukrytý. Zahrali si stredovekú vybíjanú, museli správne obliecť rytiera, vylúštiť hádanky, zdolať prekážkovú dráhu, hodiť kópiou, trafiť loptičkou do prúteného koša a samozrejme nájsť poklad. Našli, a bol nielen zlatý, ale aj sladký. Prialo nám aj počasie a tak prispelo k skvelej nálade. Koniec týždňa bol vydarený a deti si odniesli kopec krásnych zážitkov.
Ďakujeme členom skupiny historického šermu za skvelú zábavu.
Mgr. Mária Demetrová
Návšteva u pána primátora
Žiaci druhého ročníka majú vo Vlastivede tému – Riadenie obce. Rozhodli sme sa, že uskutočníme exkurziu na Mestský úrad v Stupave a nahliadneme do priestorov, v ktorých sídli pán primátor a poslanci. Boli sme vopred ohlásení, ale nedúfali sme, že deň pred voľbami si na nás nájde čas aj pán primátor. Deti sa na návštevu veľmi tešili. Pani prednostka nás milo privítala a odprevadila deti do pracovne pána primátora. Druháci najskôr nesmelo, ale po chvíli už ako ostrieľaní občania mesta Stupavy, kládli všetečné otázky . Zaujímalo ich , kde sa konajú svadobné obrady, čo je to tá veľká reťaz, ktorú má pán primátor na krku, čo je to Kronika Stupavy, čo sa nachádza v ďalších priestoroch, kedy budeme mať v Stupave Lidl, kto postaví nové ihrisko pri škole, kedy budeme mať novú plaváreň, a pod. Jeden zo žiakov tlmočil poďakovanie od svojich rodičov za dobudovanie chodníkov na ulici J. Ondruša.
Po exkurzii do ďalších miestností Mestského úradu, žiaci poďakovali pánovi primátorovi za ochotu a čas a taktiež za milé darčeky, ktoré dostali.
Mgr. Mária Kianičková
Škola v prírode – Krahule
Žiaci 3.A, 3.B, 3.C, 3.D a 4.C so svojimi triednymi učiteľkami a vychovávateľkami (107 detí) sa v dňoch 17. – 22.4.2016 zúčastnili pobytu v škole v prírode Tramptária na Krahuliach v prekrásnom prostredí Kremnických vrchov. Počas 6-dňového pobytu sme navštívili historické mesto Kremnicu. Videli sme starú mincovňu, kde si deti okrem prehliadky mohli raziť vlastné mince. Na Mestskom hrade sme sa zoznámili s históriou mesta, z veže hradu sa nám naskytol prekrásny výhľad na mesto i na široké okolie. V rámci turistiky sme boli na 3 km vzdialenej rozhľadni, kde sme mali možnosť z výšky vidieť historickú Kremnicu. Veľkým zážitkom nielen pre deti, ale aj pre dospelých bol pochod do stredu Európy v Kremnických baniach. V kostole sv. Jána Krstiteľa sme si vypočuli históriu tohto miesta, dotkli sme sa kameňa priamo v strede Európy a napili sme sa aj z prameňa Európy. Zážitkom bola aj hra rozprávkovým lesom. Každý deň deti pracovali v dielňach podľa vlastného výberu, mali možnosť jazdiť na koníkoch alebo na autíčkach. Samozrejme, bez futbalu by sa žiadna škola v prírode nezaobišla. Večery bývali vždy spoločné – veselo sa súťažilo, vystupovalo, spievalo a tancovalo. Posledný deň pred odchodom bola spoločná opekačka. Na spiatočnej ceste do Stupavy sme sa zastavili v Banskej Štiavnici v skanzene banského múzea. Spoločne sme vstúpili do štôlne Bartolomej vyzbrojení lampášmi, prilbami a dlhšími nepremokavými bundami. Myslím, že pre deti to bol veľký zážitok. Čo povedať na záver? Odnášame si krásne spomienky, na ktoré sa len tak ľahko nezabúda.
Mgr. M. Zemanová
Čarovná noc s Osmijankom
Aj tento rok sa na našej škole uskutočnilo nočné spanie s Osmijankom. Pre veľký minuloročný úspech, sa k tretiakom pridali aj štvrtácke triedy. Aj keď nás bolo veľmi veľa, statočne a s plným nasadením sme to zvládli.
Deti sa už pred 17:00 hod. zhromažďovali vo svojich triedach, kde si uložili veci, rozlúčili sa s rodičmi a odprezentovali svoje prezlečenie za Osmijanka. S plným nasadením a plným bruškom sme sa vybrali plniť Osmijankove úlohy. Bolo vytvorených 5 stanovíšť s rôznymi úlohami. Prvé stanovište boli tangramy, na druhom ich čakali matematické úlohy, na treťom stanovišti sa hádalo o akú rozprávku ide, na štvrtom sa mohli s chuti zasmiať na hereckých výkonoch pri pantomíme a piate ( tuším najobľúbenejšie ) bolo športové, kde sa ukázali zdatní športovci. Nedá mi nepochváliť samotných aktérov tohto spania, a to deti, lebo aj napriek takému veľkému počtu dodržiavali určené pravidla a boli disciplinovaní, za čo im samozrejme patrí pochvala. Po splnení všetkých úloh sa začalo veľké chystanie na spanie, deti sa už nevedeli dočkať večerných rozprávok. Najviac sa asi tešili štvrtáci, ktorí prvýkrát absolvovali spanie v škole. Po prečítaní rozprávok sa deti sladko pobrali do ríše snov.
Nasledujúce ráno nás čakali chutné raňajky, ktoré pre nás opäť pripravili naši super šéfkuchári. Ďakujeme aj šikovným mamičkám, ktoré s láskou pre nás čo to napiekli. Potom sme sa všetky triedy od 3. A až po 4. D stretli na vyhodnotení, kde pani učiteľky vyhodnotili súťaže. V triede na nich čakali sladké odmeny. Plnenie úloh neskončilo, pretože každá trieda niečo pekné vyrábala, kreslila, hrala sa na indiánov...
A keďže už sme boli aj unavení po toľkých aktivitách, tak sme si opäť čítali Osmijankové rozprávky.
Veľké ďakujem patrí našim šéfkuchárom z našej jedálne, ktorí tento veľký nápor hravo zvládli a postarali sa o naše hladné brušká. Veľké ďakujem patrí aj pani učiteľkám, ktoré nám prišli pomôcť aj našej pani zástupkyni, ktorá sa nielen prišla na nás pozrieť ale aj nám pomáhala. Veľmi si toho vážime !
Deťom sa veľmi páčilo a hádam o rok spíme v škole zas.
Mgr. Anna Hudáková
VYUČOVANIE V MASKÁCH
V pondelok 8. februára sa ZŠ v Stupave premenila na rozprávkovú krajinu, kde sme na chodbách mohli stretnúť prechádzať sa rôzne rozprávkové bytosti, bojovníkov, kovbojov, lesné víly či škriatkov.
Ako každý rok sa učitelia a aj žiaci poobliekali do masiek a vyučovali v nich. Celý školský deň sa tak opäť raz stal zaujímavejším a pestrejším.
Mgr. Vidiečanová Anna
Chceme vedieť nemecky!
Cudzí jazyk je najlepšou investíciou pre život. Angličtina je veľmi dôležitá a v dnešnej dobe považovaná už za samozrejmosť. Vedieť minimálne ešte jeden cudzí jazyk je preto pre deti obrovskou výhodou do budúcnosti. Kampaň „Chceme vedieť nemecky!“ si kladie za cieľ pomôcť rodičom, ale predovšetkým deťom uvedomiť si dôležitosť nemeckého jazyka v tomto regióne. V rámci tejto iniciatívy sme spolu s pani Markovou (Goethe-Institut Bratislava) pripravili pre žiakov piateho ročníka prezentáciu o nemeckom jazyku. Všetci žiaci si mohli zahrať hru na internete, a tak zistiť svoje predpoklady na štúdium tohto jazyka. Následne robili žiaci zaujímavé aktivity a súťaže, kde opäť dominovala nemčina. Na záver získali všetci diplom, leták a odznaky. Takáto forma prezentácie žiakov veľmi zaujala a dúfajme, že aj motivovala učiť sa nemecký jazyk.
Mgr. Piatková
Vianočná burza
Deti sa už nevedeli dočkať soboty 12. 12. 2015, dňa predaja svojich výrobkov, ktoré tak pilne pripravovali. Pred predajňou Agroservisu sa to už od 8:00 „hemžilo“ deťmi, ktoré prišli predávať svoje výrobky. Musím povedať, že tento rok boli žiaci veľmi usilovní a vyrobili asi 2- krát viac vecí ako minulý rok. Výrobky boli krásne a deti šťastné, že aj tento rok prišli rodičia a známi, ktorí nám nielen pomáhali výrobky predávať, ale ich aj kupovali. Takto prispeli k tomu, že sme si zarobili na montessori materiál, ktorý nám bude pomáhať. Podarilo sa nám vyzbierať krásnu sumu 520, 63 eur. Ďakujeme všetkým, ktorí sa na tejto akcii zúčastnili, pani učiteľkám, ktoré obetovali svoj voľný čas a taktiež rodičom, ktorí nám pomáhali. Prajeme krásne a požehnané vianočné sviatky J
Mgr. Anna Hudáková
Beseda so spisovateľkou Máriou Vrkoslavovou
V piatok 11.12.2015 sme na škole pripravili pre druhákov besedu s pani spisovateľkou Máriou Vrkoslavovou. Navštívila nás aj so svojím manželom a ich psíkom Gordonom, ktorý je hlavnou postavou autorkiných príbehov. Gordonova účasť na besede bola pre žiakov príjemným zážitkom. Pani spisovateľka nám predstavila svoje tri knihy napísané podľa skutočných udalostí: Život na štyroch labkách; Veľké dobrodružstvá malého havkáča; Čokoládový Gordon zo psej lúčky. Jej príbehy sú vhodné nielen pre žiakov 2. a 3. ročníka, ale aj pre všetkých milovníkov zvierat a psíkov. Autorka zodpovedala aj na zvedavé otázky našich druhákov a na záver besedy im venovala autogramy do zakúpených knižiek.
Ďakujeme p. Vrkoslavovej, že nás prišla navštíviť a touto cestou jej prajeme veľa pracovných aj osobných úspechov.
Mgr. Svetlana Kubovičová
Beseda s ilustrátorom
Beseda s ilustrátorom Miroslavom Cipárom sa na pôde našej školy uskutočnila 24.11.2015. S týmto známym a vzácnym človekom besedovali žiaci 3. a 4. ročníka. To, že beseda deti zaujala svedčia aj nekonečné otázky, ktoré ku koncu stretnutia žiaci kládli tomuto známemu ilustrátorovi. Veľmi vzácne bolo i jeho rozprávanie o svojom detstve, na ktoré si pred deťmi zaspomínal a tak poukázal na život v minulosti a dnes. Prosbu detí, aby im nakreslil niečo na pamiatku, nemohol odmietnuť. Zanedlho budú našu školu zdobiť dve kresby z ruky tohto známeho ilustrátora. Záver besedy sa niesol v znamení autogramiády.
Mgr. Marta Zemanová
ŠKD informuje: Hlasovali sme za Strom roka 2015
Cieľom ankety Strom roka, ktorej trinásty ročník bol vyhlásený 24. marca 2015, bolo upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Záujemcovia nominovali predovšetkým stromy, ku ktorým sa viaže nejaký príbeh z minulosti alebo osobný zážitok. Strom, o ktorého víťazstve rozhodovali hlasovaním účastníci ankety, získal titul Strom roka 2015 a bude reprezentovať Slovensko na medzinárodnej súťaži Európsky strom roka.
Za našu Stupavu bol do súťaže nominovaný platan v zámockom parku. Prihlásenie do súťaže spolu s príbehom poslala pani Barbora Andrášková, mamička našej žiačky. V tomto roku sa mohli do súťaže zapojiť aj školy. V školskom klube detí sme privítali túto možnosť a aktívne sme sa do súťaže zapojili, aj v spolupráci aj so staršími žiakmi 2.stupňa. Výsledkom bolo tretie miesto v kategórii škôl. Získali sme poukaz v hodnote 100 Eur na výsadbový materiál nášho školského dvora.
Stupavský Platan západný sa umiestnil na 3. mieste s počtom hlasov 1117.
Eva Slezáková, vedúca ŠKD
Dobrodružná cesta za vitamínmi
V utorok 13. októbra 2015 sa žiaci našej školy vydali na zaujímavý výlet a podnikli dobrodružnú cestu za vitamínmi.
Mladší i starší zábavnou formou hovorili o ovocí a zelenine a dôležitosti vitamínov. Skladali potravinovú pyramídu, robili otlačky, kreslili, strihali, lepili a vytvárali pekné obrázky. Tretiaci a štvrtáci pripravovali chutné ovocno-zeleninové taniere a zdravé nátierky. Všade panovala radostná tvorivá atmosféra.
Dobrodružná cesta úspešne skončila a deti sa presvedčili, že ovocie a zelenina má nezastupiteľné miesto v našom jedálnom lístku. Veď ako sa hovorí: Jesť, to je nevyhnutnosť, ale správne jesť, to je umenie. (La Rochefoucauld)
PaedDr. Jana Stehlíková
Osmijanko
Vo štvrtok 22. októbra prišla do Základnej školy v Stupave milá návšteva – rozprávková postavička Osmijanko.
Osmijanka poznajú nielen tí najmenší, ale snáď si na neho spomenú i tí skôr narodení. Jeho rozprávky, ktoré sme mohli dlhé roky počúvať v rozhlase písala spisovateľka Krista Bendová a neskôr vyšli i knižne.
Na naše potešenie Osmijanko prijal pozvanie a osobne pricestoval k nám do Stupavy – do školskej knižnice. Všedný deň sa tak odrazu stál krajším, plným fantázie a obohatenia pre žiakov tretích a štvrtých ročníkov. Bábkari nám vtipne prerozprávali niektoré z rozprávok a my sme o niečo múdrejší, s hrejivým pocitom pri srdiečku, mohli na konci povedať len jediné – Ďakujeme!
Mgr. Anna Vidiečanová
Osmijankove rozprávky
8.10. do našej školy opäť zavítal Osmijanko. Prišiel aj so svojou kamarátkou Osmijankou a tetou Biznárovou. Stretol sa so žiakmi tretieho ročníka. Deti si prostredníctvom Osmijanka priblížili tvorbu Kristy Bendovej. Zaujímavými aktivitami si zaspomínali aj na minuloročnú súťaž s Osmijankom. Svoje vedomosti si preverili v medzitriednej súťaži. Na záver sa všetky deti sfotografovali so svojimi novými kamarátmi Osmijankom a Osmijankou.
Všetci sa už tešíme na ďalšie stretnutie s nimi.
D. Šuliková
Školská brigáda
V sobotu 30.5.2015 sa na našej škole uskutočnila brigáda. Zrána sa na školskom dvore schádzali učitelia, rodičia i deti. Rozdelili sme si prácu a mohli sme začať. Mamičky natierali preliezačky, hrabali a zametali dvor, posadili nové kríky či ostrihali tie staré. Tatinovia zas podvihli betónové kocky na chodníku, aby v nich nestála v daždi voda, prenosili piesok do nového pieskoviska, pozvárali a natreli plot, spílili starú hrušku či natreli hádzanárske bránky na ihrisku. Na futbalovom ihrisku dosadili trávu a vylajnovali jeho povrch. Na uvedenom ihrisku bol namontovaný zavlažovací systém vďaka podpore z Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis a ihrisko sa ďalej zveľaďuje. A čo robili deti. Chvíľu usilovne „pomáhali“ a potom sa spoločne odobrali do kina na peknú rozprávku. Organizácia tohtoročnej brigády pod vedením Majky Demetrovej bola perfektná. Táto brigáda sa mohla uskutočniť hlavne vďaka finančnej podpore rodičov – prevažne prvákov a druhákov. Touto cestou ďakujeme všetkým rodičom, deťom a učiteľom, ktorí obetovali svoje osobné voľno a prišli skrášliť okolie školy. Bolo veselo a príjemne. Aj počasie nám prialo, slniečko sa na nás smialo. Nabudúce príďte aj vy medzi nás!
Mgr. Jana Sirotová
Dopravná výchova – 1. ročník ZŠ
V Štátnom vzdelávacom programe je zahrnutá aj dopravná výchova ako prierezová téma. Naši žiaci sa stávajú účastníkmi cestnej premávky ako chodci, korčuliari, kolobežkári, cyklisti i cestujúci v prostriedkoch hromadnej dopravy. Základné vedomosti, zručnosti a návyky zamerané na bezpečné správanie sa v rôznych dopravných situáciách získavajú deti najmä prostredníctvom školy. Úlohou výchovy k bezpečnosti v cestnej premávke v škole je postupne pripraviť deti na samostatný pohyb v cestnej premávke ako chodcov alebo cyklistov.
Naši prváci každoročne absolvujú dopravnú výchovu v rozsahu 6 hodín a to v teoretickej i praktickej časti. Dopravnú výchovu realizujeme v spoluprácu s MŠ na Ružovej ulici, kde sa v areáli MŠ nachádza aj dopravné ihrisko. Naši žiaci si tam môžu vyskúšať praktické zručnosti chodcov i cyklistov. Deti sa na hodiny dopravnej výchovy veľmi tešia. Tohtoročný cyklus už máme ukončený. Žiaci absolvovali i záverečný test a jazdu zručnosti na kolobežkách a bicykloch a získali svoje prvé vodičské preukazy. Touto cestou by sme sa chceli poďakovať vedeniu MŠ, ktoré nám umožňuje využívať dopravné ihrisko a pani učiteľke Mgr. Olinke Adámek, ktorá trpezlivo a hravou formou zasväcuje žiakov do tajov dopravnej výchovy. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
Mgr. Mária Demetrová
Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika Hlohovec
V júni sa žiaci 4. a 3. ročníka zúčastnili exkurzie planetária v Hlohovci.
Hlohovec je jedno z málo miest na Slovensku, kde sa nachádza planetárium, ktoré umožňuje premietať na kopulu umelú oblohu, Slnko, Mesiac, planéty, hviezdy viditeľné voľným okom, Mliečnu dráhu a to všetko v rôznych ročných obdobiach a zo zemepisných šírok od severného pólu po južný. Vo vstupnej hale sú pripravované výstavy s astronomickou tematikou. Od hvezdárne je pekný výhľad na mesto Hlohovec a jeho okolie. Fantastická cesta je program, ktorým zoznámili žiakov so základnými údajmi o slnečnej sústave. Odborníci nás presviedčali, že orientovať sa na oblohe je jednoduché. Chce to len trocha cviku. Pomocou hviezdnej oblohy sa môžeme orientovať v priestore a čase. Zistili sme, že Polárka sa takmer nehýbe a jej pozíciu zistíme pomocou súhvezdia Veľký voz.
Využili sme možnosť pozorovať Slnko a oboznámiť sa s ďalekohľadom Refraktor 180 .
Mgr. M. Slováková
Čitateľský maratón
Žiaci stupavskej školy sa vo štvrtok 18. 6. 2015 zapojili do čitateľského maratónu pod názvom „Čítajme si“. Organizátorom projektu bola Linka detskej istoty a krstnou mamou pani Oľga Feldeková. Cieľom bolo podporiť čítanie u detí.
Šesť hodín sa spájalo celé Slovensko a snažilo sa prekonať rekord z predošlého roku, ktorý bol 37064 čítajúcich. Čítali všetci, mladší aj starší. Dokonca aj prváčikovia, ktorí sa čítať len teraz naučili. Či bol rekord prekonaný ešte nevieme, ale už len pocit, že sme sa zúčastnili je úžasný. Budúci rok si to zopakujeme.
Mgr. Beáta Veltschmidová
Farebný týždeň
V dňoch 15.6. až 19. 6. 2015 prebiehala akcia „Farebný týždeň“ pre žiakov 1. stupňa našej školy. Na každý deň tohto týždňa bola určená jedna farba oblečenia. „Farebný týždeň“ sa niesol vo farbách zelenej, žltej, modrej, bielej a červenej. Učitelia chceli žiakom spríjemniť posledné dni v škole pred prázdninami, motivovať ich k učeniu, aby sa učenie stalo hrou a zábavou. Žiaci si počas tohto týždňa prejavovali vzájomnú spolupatričnosť a to nielen k svojmu kolektívu, ale aj k svojej škole. Žiaci hľadali, kde všade sa nachádza farba dňa. Zistili, že svet bez farieb by bol smutný, jednotvárny a pochmúrny. O tom, že každá farba má svoju symboliku a význam sa presvedčili sami na sebe.
Bol to týždeň plný farieb, zábavy, ale aj budovania vzťahov a priateľstiev.
Mgr. Miriam Zelenáková
Motýlia záhrada
V máji nám rozkvitla škola. Pýtate sa prečo? Odpoveď je jednoduchá. Štvrtáci z našej školy si založili motýliu farmu. Na pár týždňov sa zmenili na zoológov zaoberajúcich sa výskumom motýľov Babôčky Bodliakovej. Objavovali tajomstvo motýľov priamo v triedach. Pozorovali život húseníc, zakuklenie húseníc až po premenu kukly na krásneho motýľa. Motýle niekoľko dní pozorovali, kŕmili. A práve vtedy sa škola premenila na motýliu záhradu plnú kvetov. Motýle zásobovali kvetmi, ovocím, sladkou šťavou. Zážitok vyvrcholil vypustením motýľov do prírody. Žiaci na vlastné oči objavili záhadu motýľov, overili si vedomosti, ktoré inak poznali len z učebníc a obrázkov. Dúfam, že takúto príležitosť dostanú aj budúci štvrtáci.
Mgr. M. Slováková
Záverečné vystúpenie žiačok navštevujúcich záujmový útvar Moderné tance
V utorok 16.6.2015 sme si so žiačkami navštevujúcimi záujmový útvar Moderné tance pripravili záverečné vystúpenie pre rodičov a kamarátov. Vystúpenie sa konalo v telocvični našej ZŠ. Po príprave miest na sedenie pre publikum dostali dievčatá posledné inštrukcie a vystúpenie sa mohlo začať. Dievčatá zahodili trému a s radosťou odtancovali spolu šesť tancov. Tanečné choreografie boli rozmanité, keďže našu tanečnú skupinu na vystúpení tvorilo 41 dievčat z prvého, druhého, tretieho, štvrtého aj piateho ročníka. Na záver vystúpenia sme zožali veľký potlesk.
Ďakujeme všetkým rodičom a kamarátom, ktorí sa na nás prišli pozrieť. A tiež ďakujeme žiakom z 9., 10. a 14. odd. ŠKD, ktorí pomohli telocvičňu po vystúpení upratať.
Mgr. Svetlana Kubovičová
SND Bratislava
1.6.2015 naši žiaci 4.ročníka oslávili MDD v Bratislave. Pripravili sme pre našich žiakov pešiu prehliadku historickým centrom Bratislavy, ktoré nás ponorili do histórie a previedli etapami vývoja nášho hlavného mesta, od dávnych dôb až po súčasnosť. Zaujímavé bolo pre nich centrum mesta, ktoré je mestskou pamiatkovou rezerváciou. Prezreli sme si gotickú stavbu Dómu svätého Martina, staromestské uličky, po ktorých sa prechádzali známe osobnosti nášho spoločenského života. Michalská brána je jediná zachovaná brána z pôvodných štyroch v bratislavskom mestskom opevnení, dnes pamiatka v Starom meste. Stará radnica v Bratislave slúžila rôznym účelom, bola miestom konania obchodov a osláv. Pani učiteľka Mgr. O. Erdélyiová žiakom pripravila nevšedný umelecký zážitok, zahrala na klavíri pod klenbami radnice. Hudba rozozvučala celé nádvorie, všetci stíchli a započúvali sa do melódie krásnej skladby. Svojim potleskom prejavili vďačnosť a radosť z prežitého zážitku. Na námestí sme sa ovlažili pri Maximiliánovej fontáne. Prvá polovica programu skončila pred historickou budovou Slovenského národného divadla. Druhá polovica osláv MDD nás čakala v Slovenskom národnom divadle. Tanečný muzikál Snehulienka a sedem pretekárov je určený nielen pre malých, ale aj veľký si v ňom nájdu zaľúbenie. Preniesli sme sa do známej rozprávky o Snehulienke, ktorej choreograf a režisér je Libor Vaculík. Vypočuli sme si hudbu z dielne skladateľa Václava Patejdla. Účinkujúci sólisti a zbor Baletu SND prerozprávali rečou tanca, hudby a humoru klasický príbeh, ktorý chytí za srdce každého. Verím, že zaujímavé zážitky zo dňa MDD si žiaci uchovajú v pamäti dlho.
Mgr. M. Slováková
Nové hudobné nástroje
Vďaka finančnej podpore všetkých rodičov 1.B triedy sme mohli zakúpiť nové hudobné nástroje. Naše hodiny i prestávky sú teraz obohatené o tóny digitálneho klavíra. Piesne spievame už len s doprovodom tamburíniek, trianglov, paličiek a iných detských hudobných nástrojov, čo sme v plnej paráde rodičom predviedli na našom Koncerte pre mamičky 15.5.2015. Celkovou sumou 340 eur prispeli rodiny - Bírová, Buchtová, Dlouhá, Drahošová, Granátová, Holúbeková, Hupková, Hýravá, Jančárová, Jánošová, Klčová, Kmeťová, Pavlačičová, Pokorná i pani Štefeková, Jánošíková a Vlčková. V mene svojom, a hlavne v mene detí, Vám srdečne ďakujem.
Mgr. Jana Sirotová
Beseda so včelárom Dušanom Dedinským
V utorok 26.mája tohto roku sa žiaci druhého ročníka v rámci učiva z prírodovedy „Usilovný domček“ zúčastnili besedy so známym včelárom a medárom z Devínskej Novej Vsi. Žiaci so záujmom sledovali jeho pútavý výklad, názorné ukážky a pomôcky. Na tejto besede sme sa dozvedeli, že včely nás učia mnohým vlastnostiam: nielen trpezlivosti, pokore, rozvážnosti, ale aj láskavosti, spokojnosti a spätosti s prírodou. Pán Dedinský spomenul dlhoročnú tradíciu včelárstva v ich rodine, ktorá sa dedila z pokolenia na pokolenie. Názov „Med Dedinský“ má už 120 rokov. Ako zaujímavosť uviedol dôležité funkcie včely robotnice: upratovačka, kŕmička, staviteľka, spracovateľka, lietavka a pátračka. Ďalej nás bližšie oboznámil s niektorými špeciálnymi výrazmi a zároveň sa snažil vysvetliť ich význam. Napríklad: čo je klát, nektár, medovica, plásty, úle atď. Veľa sme sa dozvedeli o spracovaní medu a najmä o spoločenstve včiel, ich rozmnožovaní ( včelia kráľovná a trúd), získavaní potravy, orientácii v priestore, vzájomnej komunikácii a organizačnej štruktúre. Na záver si preveril našu pozornosť formou testu. Bol veľmi milo prekvapený našimi odpoveďami.
Mgr. Mária Polakovičová
Škola v prírode
V dňoch 17.5. – 22.5.2015 sa žiaci 1.C, 2.A, 2.D a 3.C zúčastnili školy v prírode v Tesároch (spolu 89 žiakov). Zariadenie sa nachádza neďaleko Topoľčian, v krásnom prostredí Považského Inovca a je umiestnené temer v strede hôr. Deti sa týždeň pohybovali v čistom lesnom prostredí. Denne trávili čas hrami a plnením rôznych úloh, ktoré boli pravidelne vyhodnocované animátormi. Jedno popoludnie bolo venované turistike. Navštívili sme mini ZOO v Bojnej, vzdialenej 5 km od chaty, v ktorej sme boli ubytovaní. Veľký zážitok, ako obyčajne býva v každej škole v prírode, mali z opekania a karnevalu. Užili sme si aj diskotéky, ktoré v škole v prírode nesmú chýbať. Poriadok v izbách sme sa snažili udržiavať bodovaním. Najlepšia izba z každej triedy bola odmenená tortou. Počasie nám žičilo počas celého pobytu, strava nám chutila bez výhrad, choroby a úrazy nás obišli naďaleko a program sa deťom páčil tiež. Počas celej školy v prírode mali deti veľmi vzorné správanie, za čo im patrí pochvala.
Mgr. Marta Zemanová
Koncert pre mamičky
Dňa 15.5.2015 sme v 1.B usporiadali koncert pri príležitosti sviatku mamičiek. Lopty vystriedali nové hudobné nástroje, dresy krásne šaty a košele, trénerskú píšťalku vymenil klavír a gitara. Pozvali sme mamičky a svoje hudobné nadanie sme predviedli v plnej kráse. Recitovali sme, tancovali, spievali pesničky, hrali na hudobné nástroje, aby sme našim mamičkám prejavili k ich sviatku vďaku a lásku. Mamičky nám na oplátku priniesli pár koláčov a koncert sme ukončili maškrtením v príjemnej atmosfére. Ďakujeme všetkým mamičkám za účasť.
Mgr. Jana Sirotová
Beseda so spisovateľkou Martou Šurinovou
Dna 22.5.2014 sa žiaci 3.B triedy ZS kpt. J. Nálepku v Stupave, zúčastnili besedy so spisovateľkou Martou Šurinovou. Beseda sa konala v Mestskej knižnici Ruda Morica. Deti sa na stretnutie so spisovateľkou veľmi tešili. Vopred si prečítali jednu z jej kníh Krajinka s koníkom a nakreslili ilustrácie k prečítanej knihe. Pani Obadalová nás v knižnici privítala, jej ďakujeme za uskutočnenie tejto milej akcie. A kedže dnes má spisovateľka narodeniny, deti jej zablahoželali a potom už v príjemnej atmosfére prebiehala beseda. Deti sa dozvedeli čo to o živote a dielach spisovateľky aj zaujímavé príbehy. Mali aj zopár otázok, ktoré im autorka zodpovedala. S dobrým pocitom a veselou náladou sa deti vrátili do školy. Ďakujeme pani spisovateľke aj pani Obadalovej za skvelý zážitok z besedy.
Mgr. Oľga Bujnovská, tr.uč.
Týždeň hlasného čítania
V poslednom aprílovom týždni sme pre všetkých prvákov pripravili týždeň hlasného čítania. Aj keď naši prváci už čítať vedia, nečítali si sami. Každý deň prišli do tried štvrtáci, ktorí so sebou priniesli rozprávkovú knižku, dobrú náladu a chuť predviesť sa našim najmenším. Po čítaní sme sa o prečítanej rozprávke rozprávali a deti vypĺňali pracovné listy, v ktorých plnili rozprávkové úlohy či vyfarbovali rozprávkové postavičky. Cieľom takejto aktivity bolo zvýšenie záujmu detí o knihy, o čítanie a budovanie čitateľských návykov. Bonusom sú priateľstvá s našimi staršími spolužiakmi.
Mgr. Jana Sirotová
Školská pevnosť
Srdečne ďakujeme členom skupiny historického šermu URSUS, ktorí pre žiakov 1. stupňa ZŠ pripravili veľmi peknú akciu.Dňa 30.4. 2015 sa naša škola premenila na pevnosť, ktorú chcel ovládnuť zlý rytier so svojimi pomocníkmi.Pre žiakov to bol neopísateľný zážitok. Na niekoľko hodín sa preniesli do stredoveku, a aby uchránili svoju školu, museli plniť rôzne úlohy, ktoré si vyžadovali nielen šikovnosť, ale aj bystrosť. Po každej splnenej úlohe získali indíciu, ktorá im na záver pomohla pri prekonaní zlého rytiera. Dobrodružná výprava bola ukončená slávnostným odovzdávaním diplomov.Mgr. M. DemetrováŠkola v prírode 3. ročník a 4.D trieda
Žiaci 3.A, 3.B, a 4.D triedy spolu 63 žiakov sa zúčastnili školy v prírode v Kokave nad Rimavicou, chata Hámor, v dňoch 19.4.- 24.4.2015. Stretli sa tu so skvelými animátormi, ktorí mali pre nich pripravený zaujímavý program. Program a všetky aktivity vychádzali z učiva3. A 4. Ročníka ZŠ.
Počas pobytu si utvrdili vedomosti z vlastivedy, prírodovedy, literatúry v rôznych aktivitách či už vedomostných alebo športových. Navštívili jaskyňu Domicu a Bystriansku jaskyňu, prešli sa po vyznačenom chodníku v lesníckom skanzene. Tu si doplnili svoje vedomosti o rôzne zaujímavosti.
Deťom sa v škole v prírode páčilo a tešia sa na ďalšiu, ktorá ich čaká budúci školský rok.
Mgr. Oľga Bujnovská
Divadelné predstavenie Gašparko
Dňa 22.4.2015 sme navštívili s našimi prvákmi a štvrtákmi sídlo SĽUK-u v Bratislave, v mestskej časti Rusovce. Členovia SĽUK-u nám predviedli krásne folklórne divadielko Gašparko, ktoré zaujalo nielen našich žiakov, ale aj nás učiteľov. Videli sme rôzne podoby slovenského ľudového umenia (tanec, spev, kroje, remeslá, hry na lúke, ľudové zvyky a obyčaje a pod.) Divadielko sa nám veľmi páčilo.
Mgr. M. Demetrová
Fotografie nájdete vo fotoalbume.
Opäť umelecký zážitok v SĽUKu v Rusovciach
SĽUK, špičkový profesionálny súbor naštudoval a pripravil dve predstavenia aj pre deti. Vlani, prváci, druháci a 3.D boli očarení tanečno-hudobnou rozprávkou Gašparko ( 22.4. ju zažijú tohoroční prváci) a muzikantskú veselohru Zvuky nie sú muky alebo od píšťalky k husličkám. Boli sme tam 13.4. všetci druháci, tretiaci a 1.G. Opäť úžasné! Nielen pre nás, pedagógov, ale aj pre deti, ktoré boli výborné, spontánne obecenstvo. Evidentnú radosť z toho mali aj protagonisti. Naše deti ich „vyhecovali“ do stálych úsmevov a nesmiernej, nielen profesionálnej chuti hrať. Dobrý pocit musel mať aj autor a režisér, vynikajúci folklorista Juraj Hamar, ktorý celú inscenáciu sledoval zo zvukovej kabínky. Odporúčam všetkým rodičom, aby tento zážitok sprostredkovali svojim deťom. So zatajeným dychom a absolútne vtiahnutí do deja budú aj predškoláci.
Mgr. Zuzana Trnková
Letové ukážky dravcov
Dňa 14.4.2015 navštívili ZŠ v Stupave dravé vtáky zo Zámku Lednice. Orly, sokoly, sovy dokonca aj sup čakali deti na školskom dvore. Na úvod predstavili odborníci deťom všetky dravce a porozprávali im zaujímavé fakty a informácie z ich života. V druhej časti deti odpovedali na otázky a za správne odpovede si odniesli domov zaujímavé ceny. Vyvrcholením návštevy bola ukážka letu a lovu, pri ktorej si mohli aj žiaci vyskúšať aký je to pocit, keď vám dravec pristane na ruke. Akcia bola veľmi dobre zorganizovaná a aj svojim obsahom dokázala upútať nielen prváčikov, ale aj deviatakov a učiteľov.
Mgr. B. Janočková
Fotografie nájdete vo fotoalbume.
Čarovná noc s Osmijankom
26. marec bol pre deti výnimočným dňom, pretože sa chystalo Veľké spanie v škole. Deti sa už nevedeli dočkať, kedy to všetko začne. Do školy prichádzali v sprievode rodičov o 17:00 hod., rozlúčili sa s nimi a odkráčali do tried, ktoré boli prichystané na prespatie. Deti mali čarovnú večeru, ktorú im podávali naši slávnostne oblečení šéfkuchári. Nachystali nám samé dobroty, za čo im patrí veľká vďaka.
Deti plnili Osmijankové úlohy, prvých šesť vo štvrtok a ďalšie dve na nich čakali v piatok. Prvá z úloh spočívala v prezlečení sa za Osmijanka a čo najviac sa mu podobať. Ďalších 5 úloh plnili v jednotlivých triedach, tam na nich čakali hádanky, šípky, hra na detektíva, začarované čítanie a postreh. Po tomto namáhavom maratóne sa pobrali do postieľok, lepšie povedané spacákov a karimatiek. Niektoré z detí ešte nikdy nespali v spacáku či karimatke a nie to ešte v škole. Mali z toho veľkú radosť a neopakovateľný zážitok. Pani učiteľky im na dobrú noc čítali rozprávky, samozrejme Osmijankove.
Ďalší deň sa zobúdzali s knihou v ruke a čítali si aj navzájom. Raňajkovali sme v školskej jedálni, kde sa zasa o nás perfektne postaral zohraný tím našich profesionálnych kuchárov. S plným bruškom sme vyrazili plniť ďalšie Osmijankové úlohy a to boli veru tvorivé. Deti mali za úlohu vytvoriť Osmijanka a vytvoriť na melódiu ľudovej piesne pesničku o Osmijankovi. Musím ich pochváliť, lebo boli kreatívni a zvládli to perfektne.
Nakoniec sa v triedach vyhodnotilo, ako ktorá skupina dopadla v jednotlivých úlohách, prezentovali sa s vyrobeným Osmijankom a s pesničkou o ňom. Každý žiak bol odmenený.
Mgr. A. Hudáková
Fotografie nájdete vo fotoalbume.
Ilustrátor Miroslav Regitko v Stupave
31.3.2015 sa stretol ilustrátor Miroslav Regitko so žiakmi 2. a 3.ročníka ZŠ Stupava, s ktorými mal veľmi zaujímavú besedu. Pri svojom predstavovaní sa žiaci dozvedeli, rôzne zaujímavosti z jeho života. Narodil sa v Hnúšti - Likier a dnes žije a tvorí v Šali. Ilustroval niekoľko detských časopisov. Začínal s časopisom Kamarát, neskôr to bol časopis Ohník a v súčasnosti ilustruje časopis Fifik. Jeho ilustrácie nájdeme aj na obrázkových CD – hudobného vydavateľstva A.L.I., učebniciach matematiky pre 3.a 6.ročník, prírodovedy pre 1.a 2.ročník, matematiky a vlastivedy pre 4.ročník, dopravnej výchovy pre 1. a 2.ročník,... Zaujímavé sú jeho ilustrácie v knihách: Začarovaná trieda, Striga zo strojovne, Kráľ psov, Brata musíš poslúchať, Škola za rohom, Chlapci padli z višne, dievčatá z jahody, ...
Deti veľmi zaujalo jeho kreslenie tušom priamo pred nimi na veľký papier. Po skončení besedy si mohli zakúpiť knihy s jeho ilustráciami, do ktorých im dával autogramy aj s originálnymi kresbami tušom.
Pre deti v tomto veku je veľmi pozitívne stretávať sa s ľuďmi, ktorí tvoria pre ne, aby osobne zažili a vnímali človeka, ktorý im svojou fantáziou sprítomňuje hrdinov a udalosti o ktorých čítajú.
Mgr. M. Zemanová
Fotografie nájdete vo fotoalbume.
Beseda so spisovateľkou
Minulý týždeň zavítala do našej školy spisovateľka a šéfredaktorka detského časopisu Maxík pani Danuša Dragulová- Faktorová. Besedovala so žiakmi druhého ročníka. Deti sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií o tom ako vznikajú časopisy a knihy. Zaujímali sa o život a tvorbu pani spisovateľky. Odpovedala na mnohé otázky, rozdala im časopisy a podpísala sa do kníh a pamätníčkov.
Mgr. D. Šulíková
Fotografie nájdete vo fotoalbume.
súťaž: „Naj nástenka jar“
Asi tak pred dvomi týždňami mi prišiel e-mail v ktorom bola informácia o súťaži : „Naj nástenka jar“, pousmiala som sa a asi pol dňa som túto tému vôbec neriešila. No večer som tento e-mail rozposlala rodičom. Veľmi ma prekvapila rýchla reakcia, ktorú som vôbec nečakala.
Pani Kovačičová, pani Johnston a pani Mikuličová sa podujali, že nástenku s deťmi urobia.
Nebolo vôbec jednoduché, vymyslieť, ako vyrobiť všetky kvietky tak, aby vypadali čo najreálnejšie a tiež, aby ich zvládli vyrobiť 9.ročné deti, no mamičky si s tým hravo poradili. Deti sme rozdelili do skupín a každá skupinka vyrábala iné kvety. Strihalo sa, lepilo, písalo.... no, bolo rušno a veselo...deti si pri tom spievali svoje obľúbené pesničky s vybranými slovami, takže nezaháľali ani rúčky ani hlávky. Výsledok? Posúďte sami....
Tu však ešte príbeh nekončí. Fotografia nástenky sa dostala na stránku www.talentagent.sk a čaká aj na vaše kliknutie. Žiaci 3.D triedy ZŠ kpt. J. Nálepku vám vopred ďakujú za každé kliknutie, ktoré by im pomohlo vyhrať ....celkom by sa nám zišla poukážka do Intersportu, ktorú by sme celučkú minuli na nákup rôznych športových potrieb do družiny, ako sú rakety na bedminton, či švihadlá a lopty.
Ďakujeme mamičkám a všetkým, ktorí hlasovali, alebo budú hlasovať a posunú nás bližšie k výhre.
Mgr. Ľ. Nosková
Fotografie nájdete vo fotoalbume.
Vyučovanie v maskách
V utorok, 17.2.2015, sa na prvom poschodí starej budovy vyučovalo v maskách. Ráno prišli nielen deti, ale i pani učiteľky, prezlečené za rôzne víly, princezné, čarodejnice, zvieratká, mušketierov, batmanov či spidermanov, a vyučovanie sa mohlo začať. Ak by ste čakali hudbu, tanec a zábavu, mýlite sa veľmi. Deti zasadli do školských lavíc a pani učiteľky mali pre ne pripravené tématické vyučovanie. Rôzne básne, súťaže, pracovné listy zo slovenčiny i matematiky, všetko spracované na tému karneval. Cez prestávku sa, vďaka rodičom, mohli občerstviť malým pohostením a na obed do školskej jedálne odišli s cieľom vystrašiť tety kuchárky. To sa síce nepodarilo, ale úsmevy na tvárach im predsa len vyčarovali. Popoludnie pokračovalo vo veľmi podobnom duchu, hneď ako sa k deťom pridali aj „zamaskované“ pani vychovávateľky. Tie pripravili pre deti skvelé súťaže, hudbu, tanec, zábavu, čím spravili tú najlepšiu bodku za týmto výnimočným dňom.
Mgr. Jana Sirotová
Fotografie nájdete vo fotoalbume.
Deň otvorených dverí pre predškolákov
V stredu 4.2.2015 sme na našej základnej škole pred zápisom do 1. ročníka pripravili pre predškolákov deň otvorených dverí. Navštíviť nás prišli deti so svojimi p. učiteľkami z materských škôl zo Stupavy aj z MŠ v Borinke.
Predškoláci sa pri návšteve prvákov oboznámili s prostredím základnej školy. Jednotlivé triedy materských škôl boli rozdelené do všetkých siedmich prváckych tried, kde si mohli predškoláci v rámci otvorenej hodiny vyskúšať, ako sa sedí v naozajstných školských laviciach. Taktiež mali možnosť vidieť, ako prebieha vyučovacia hodina i ako prváci čítajú a píšu. Prváci im veľmi radi ukázali svoj Šlabikár a predviedli, čo všetko sa už v škole naučili. Pre spestrenie im zarecitovali básne i zaspievali piesne. Aj predškoláci si pripravili pre našich prvákov krátky program, čím nám dokázali, že sú pripravení na zápis do 1. ročníka. Pred rozlúčkou sa deti navzájom obdarovali vlastnoručne vyrobenými darčekmi.
Ďakujeme, že nás budúci prváčikovia prišli navštíviť a tešíme sa na stretnutie s nimi, keď aj oni zasadnú v septembri do školských lavíc v našej základnej škole.
Mgr. Svetlana Kubovičová
Fotografie nájdete vo fotoalbume.
Ako sa žiaci vydali pokoriť Školskú pevnosť
Piatok 19. decembra 2014 bol pre žiakov Základnej školy kpt. Jána Nálepku v Stupave naozaj výnimočný. V posledný vyučovací deň pred zimnými prázdninami (z čoho mali decká oprávnenú radosť) sa ich škola premenila na stredovekú pevnosť!
Žiaci sa v tento deň preniesli do stredoveku a spoznávali starú známu budovu školy ako nikdy pred tým. Na niekoľkých stanovištiach ich čakali rôznorodé úlohy, v ktorých museli preukázať svoju šikovnosť, bystrosť, ale aj široké vedomosti – školskú pevnosť totiž mohli zdolať len tí najodvážnejší z nich.
Šermiari zo Skupiny historického šermu URSUS (www.shs-ursus.sk) spolu so svojimi Mladými medveďmi (deti z krúžku historického šermu organizovaného v rámci ZŠ) pripravili pre žiakov jedno edukatívno-historické popoludnie plné zábavných hier a kvízov. Interiér aj exteriér základnej školy rozdelili na niekoľko stanovísk. Žiaci si tak mohli vyskúšať svoju presnosť pri lukostreľbe, hode oštepom na terč, či pri hádzaní krúžkov na meč. Silu a obratnosť dokazovali napríklad v držaní krúžkovej košele na čas a v prekážkovom behu. Ten však nebol len tak obyčajný, vybraný súťažiaci mal totiž na sebe oblečené rytierske brnenie. Svoje vedomosti mali možnosť preukázať pri všeobecnom kvíze, naučili sa tiež spoznávať rôzne historické chladné aj palné zbrane, prilby a štíty. Ich úlohou bolo aj dokázať bystrosť a postreh pri sledovaní krátkej filmovej ukážky známeho historického filmu Kráľovstvo nebeské. Čo by to bolo za stredoveké popoludnie, ak by si neobliekli pravé brnenie? Jednou z úloh bolo preto vybraného žiaka obliecť do rytierskej výstroje – samozrejme na čas a za burácajúceho povzbudzovania spolužiakov.
Na konci popoludnia sme mohli s radosťou skonštatovať, že Školská pevnosť bola úspešne dobytá! Najúspešnejším triedam z každého ročníku sa rozdali ceny. Slávnostnú ceremóniu však navyše obohatil aj atraktívny súboj dvoch tried z 9. ročníka, ktoré získali rovnaký počet bodov. Vzniknutú remízu tak musela rozhodnúť súťaž v držaní krúžkového brnenia na čas. O napätie teda nebola núdza až do samého záveru! Žiaci sa následne rozbehli užívať zimné prázdniny. Školská pevnosť tu však bude hrdo stáť aj v ďalšom roku a je celkom možné, že opäť príde čas, kedy sa žiaci budú musieť vydať na ďalšiu dobrodružnú výpravu...
Viac fotografií z podujatia nájdete na fanpage SHŠ Ursus - www.facebook.com/shs.ursus
Peter Vagaš, vedúci SHŠ Ursus
Hodina slovenského jazyka trochu inak
Minulý týždeň zavítala do našej školy spisovateľka a šéfredaktorka detského časopisu Maxík pani Danuša Dragulová- Faktorová. Besedovala so žiakmi druhého ročníka. Deti sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií o tom ako vznikajú časopisy a knihy. Zaujímali sa o život a tvorbu pani spisovateľky. Odpovedala na mnohé otázky, rozdala im časopisy a podpísala sa do kníh a pamätníčkov.
Mgr. D. Šulíková
Fotografie nájdete vo fotoalbume.
Burza detských výrobkov
Dňa 13. 12. 2014 sa uskutočnila vianočná burza pred predajňou Agroservis v Máste. Deti z druhého ročníka spolu s rodičmi mali stánok, kde prezentovali výrobky, ktoré v škole vyrobili. Podarilo sa im vyzbierať 278, 09€, ktoré budú využité na nákup pomôcok na hudobnú výchovu. Ďakujeme všetkým rodičom a ich deťom, ktoré sa na tejto akcii zúčastnili. Prajeme príjemné a pokojné sviatky J.
Mgr. A. Hudáková
Fotografie nájdete vo fotoalbume.
Dopravná výchova
V dňoch 5.12. až 9.12.2014 sa žiaci druhého, tretieho a štvrtého ročníka zúčastnili vzdelávania v oblasti dopravnej výchovy. V areáli školy si mali možnosť vyskúšať svoje znalosti z pravidiel cestnej premávky. Jazdili na dopravnom ihrisku, ktoré simulovalo dopravné situácie z ulice. V skutočnosti stačí okamih nepozornosti a všetko sa zaraz zmení na dopravnú nehodu. Práve takými cvičeniami na dopravnom ihrisku chceme predísť nehodám. Každý zachránený život za to stojí. Úlohou dopravnej výchovy v školách je postupne pripraviť deti na samostatný pohyb v cestnej premávke – ako chodcov alebo cyklistov – pričom je potrebné mať na zreteli aj aspekt výchovy budúcich vodičov motorových vozidiel. Žiakov nabádame, aby si uvedomovali negatívne následky svojho neuváženého konania a naučili sa reálne posúdiť nebezpečenstvo dopravnej situácie.
Mgr. M. Slováková
Fotografie nájdete vo fotoalbume.