• Exkurzie

        • Téma: Bobor vodný a mokrade

           

          Dňa 14.2.2024 sme boli so 4.F na prednáške v Ekocentre o Bobrovi vodnom. Na úvod nám pani Alenka porozprávala o mokradiach-teda o prostredí v ktorom bobor žije. Vyzdvihla  dôležitosť tohto ekosystému. Deti boli zapojené do diskusie. Aktívne sa zapájali. Dozvedeli sa podrobne o živote bobra, o jeho stavbe tela, mláďatách, stavbe nory, že je to chránený živočích. Taktiež že bol v minulosti takmer vyhubený. V súčasnosti sa mu dobre darí u nás na Záhorí.
          Výklad dopĺňala rôznymi obrázkami, videami na projektore. Popri bobrovi sa žiaci dozvedeli množstvo informácii aj o iných živočíchoch mokradí ako napr. o užovkách, korytnačkách, vtákoch a hmyze.
          Dozvedeli sme sa aj o zvieratách, ktoré sa bobrovi podobajú. Napríklad o nutrii, vydre a ondatre.
          Pani Alenka priniesla na ukážku aj morčiatko, aby si deti vedeli predstaviť príbuzného bobra. Teda hlavne jeho hlodavé zuby. Veľmi sa nám páčil kus dreva, ktorý bol výtvorom bobra a vyzeral ako obrovská zastrúhaná ceruzka. Tiež si mohli deti obzrieť jeho hustú srsť z prinesenej vzorky. Neskôr boli žiaci rozdelení do skupín a boli im pridelené rôzne živočíchy mokradí. Mali na základe zvukov, gestikulácie a mimiky napodobniť pridelené zviera a ostatní museli hádať. Táto aktivita sa im veľmi páčila. Nakoniec dostali pracovný list, kde si mali otestovať získané vedomosti. Darilo sa im výborne.
          Táto prednáška bola pre nás prínosom. Žiaci odchádzali spokojní.

          Ďakujeme pani Alenke za pekný zážitok.

          Mgr. Elena Kopernická

           

           

           

           

           

          Divadelné predstavenie .

           

          Dňa 7. apríla sme sa zúčastnili nádherného predstavenia CYRANO Z PREDMESTIA, prvom rockovom muzikále. Sledovali sme Cyranovu neopätovanú lásku k Roxane v podaní Mirky Gális Partlovej. Cyrano, v podaní úžasného Janka Slezáka nám odkryl nestarnúci príbeh o láske, zásadách, kamarátstve, úspechoch a pádoch, podaný moderným muzikálovým jazykom. Vydarené predstavenie chytilo za srdce všetkých účastníkov z radov žiakov 9. ročníka.

          Dňa 13. apríla sme sa so žiakmi 8. ročníka zúčastnili zaujímavého, hoci náročnejšieho predstavenia "KONVÁLIA", zakázaná láska Rudolfa Dilonga. Príbeh Vali Reiszovej, mladej poetky zo židovskej rodiny, ktorá sa zblíži s františkánskym mníchom Rudolfom, bol veľmi náročnou cestou a musel prekonávať mnohé prekážky z politických a existenčných dôvodov. Prežité obdobie holokaustu, záchrana pred deportáciou - to boli najsilnejšie momenty tohto krásneho príbehu. Žiaci so záujmom sledovali dianie na javisku a z predstavenia odchádzali spokojní.

                                                                                                    Mgr. J. Cidylová, PaedDr. A.Kubicskoová, Mgr. M. Gregorová

                                                                                                                                                                                                    

           

           

          Slovenský hydrometeorologický ústav

           

          Aj Vás zaujíma práca zamestnancov Slovenského hydrometeorologického ústavu? Tiež ste zvedaví, čím sa celý čas zaoberajú? Žiaci štvrtých ročníkov sa rozhodli, že sa na túto tému  porozprávajú priamo s odborníkmi  na počasie.

          V priebehu novembra sme uskutočnili exkurzie na Slovenskom hydrometeorologickom ústave.  Žiaci absolvovali prednášky o meteorologických javoch, o čistote ovzdušia a tiež mali možnosť pozrieť sa ako vyzerá meteorologická záhradka.

           Žiaci dnes už vedia, v čom spočíva práca meteorológa, čím sa zaoberá, čo meria v ovzduší, čo sa v ovzduší nachádza. Pútavými prezentáciami im priamo zamestnanci SHMU vysvetlili ako sa počíta vzdialenosť búrky, aké typy zrážok existujú, ako sa merajú, ale i to, aké škody môžu spôsobiť.  Radi im zodpovedali ich zvedavé otázky, vysvetlili na čo slúži konkrétny prístroj v meteorologickej záhradke. Dozvedeli sa čo-to z histórie sledovania počasia a čo viedlo ľudstvo k tomu, aby sa počasím začali zaoberať.

          Za ochotu priblížiť našim žiakom svoju práu a zasvätiť ich do tajov počasia ďakujeme v mene  detí  všetkým prednášajúcim, ktorí sa postupne venovali našim žiakom.  Veríme, že sa takýchto prednášok zúčastníme i  v budúcnosti, aby sme sa dozvedeli ešte viac.

          Mgr. Jana Ševčíková

          Nitra

          V dňoch 23.a 24.októbra sa štvrté ročníky zúčastnili skvelej exkurzie do Nitry. 

          Nitra je starobylé mesto, kde sa začalo s osídľovaním nášho územia.Zaujímavým spôsobom hľadaním pokladu,deti pozorne vnímali a odpovedali sprievodkyni na otázky. Exkurzia bola veku-primeraná a spojená s učivom vlastivedy .Informácie boli prepojené povesťami a názornými ukážkami. Deti zaujal panovník Pribina, vďaka ktorému je prvá písomná zmienka o Nitre z roku 600, obor Corgoň,knieža Rastislav, kráľ Svätopluk.

          Z architektúry očarila deti katedrála sv. Esmerána,Pribinova kaplnka a nádherné fresky na stenách. V diecéznom múzeu sme videli originály písomných listín napísaných hlaholikou. Po úspešnom vyplnení všetkých otázok sa nám otvoril poklad  ktorý bol peknou bodkou za prežitým dňom.

          Mgr. J. Vozáková

           

          Exkurzia

          V dňoch 27.2. až 1.3. žiaci  druhého ročníka, boli na návšteve u  mestských policajtov v Stupave. Zámerom aktivity bolo bližšie oboznámiť žiakov s obsahom práce policajta. Privítala nás pani policajtka Katarína Vanaková, ktorá nám pripravila bohatý program. Na úvod sme mali možnosť prezrieť aké priestory využívajú pri svojej práci. Vo vyšetrovacej miestnosti nám pani policajtka ukázala fotografie už zatknutých zločincov alebo hľadaných osôb. Zopakovali sme si dôležité telefónne čísla na políciu, mestskú políciu, záchranárov a hasičov. Povedali sme si presný postup pri tiesňovom volaní. V miestnosti s monitormi sme sledovali, čo sa deje v uliciach. Ujo policajt nám vysvetlil ako používajú  kamery k svojej práci. Videli sme mesto a hádali sme, kde presne je umiestnená kamera. Veľmi sa nám páčilo, že sme si mohli vyskúšať rôzne pomôcky, ktoré policajti používajú pri svojej práci – vesty, obušky, putá, terčík... Ďalej si žiaci prezreli vozidlo. Pani Katka nám ukázala ako sa nasadzuje na koleso tzv. „papuča“. Podrobne boli oboznámení s tým ako postupujú pri odchyte túlavých psov, kde ich dočasne umiestňujú a čo všetko s tým ešte súvisí.
          Cestou do školy sme mávali do všetkých kamier, ktoré sa nám podarilo nájsť. Bol to super deň! 

          Mgr. Milada Slováková

           

          Exkurzia v ČOV žiakov 3.B

          Proces čistenia odpadových vôd je pre deti prvého stupňa veľmi abstraktný pojem a preto sme sa rozhodli navštíviť čističku odpadových vôd. Vďaka pánovi Lachkovičovi, z miestnej čističky, sme v pondelok 28.11.2016 absolvovali exkurziu priamo v čističke, aj s malou prednáškou, kde nám všetko ukázal a vysvetlil. Celú exkurziu sme dôkladne fotograficky zdokumentovali a spolu so získanými  informáciami sme vytvorili projekt - plagát, ktorým priblížime aj ostatným deťom v našom ročníku proces čistenia odpadových vôd. Plagát sme poslali aj do súťaže BVS Festival vody a postúpili sme s ním do finále, kde si ho žiaci 3. B odprezentujú priamo pred porotou vo Vodárenskom múzeu v Bratislave 6.12.2016. Držte nám palce!

          Mgr. Jana Sirotová

           

          Viedeň - exkurzia

          Žiaci šiesteho a siedmeho ročníka sa dňa 10.12.2015 zúčastnili plánovanej exkurzie do Viedne - hlavného mesta Rakúska. Žiaci najprv navštívili jedno z najvýznamnejších múzeí na svete – prírodovedné múzeum (Naturhistorisches Museum). Tu mohli spoznať zázraky prírody prostredníctvom expozícií v 39 sálach (spolu 20 miliónov exponátov). Prírodovedné múzeum je navyše jedinečným miestom, ktoré ponúka interaktívne stanovištia a mnohí žiaci si tak mohli rozšíriť svoje vedomosti v oblasti  antropológie, zoológie, botaniky či paleontológie. Žiakom sa najviac páčila živočíšna ríša, kde mohli obdivovať široké spektrum zvierat (napr. už vyhynutých, ohrozených a aj vyše 200 rokov starých). Po prehliadke múzea sme sa presunuli k radnici, kde sa už tradične konajú vianočné trhy. Ochutnali sme mnohé rakúske špeciality, nakúpili suveníry a darčeky pre svojich blízkych  a obdivovali prekrásnu vianočnú výzdobu. Viedeň a jej pamiatky sú veľmi  zaujímavé a oplatí sa ich vidieť na vlastné oči.

          Mgr. Piatková

           

          VÝSTAVA  TITANIC

          Celosvetová putovná výstava v Inchebe o najslávnejšom parníku sveta zaujala aj nás. Pre veľký záujem sme pripravili 3 exkurzie pre žiakov 2. stupňa v dňoch 19.10., 11.11. a 12.11. 2015. Najväčší parník mal byť vizitkou technickej revolúcie, ale už počas svojej prvej plavby v roku 1912 narazil do ľadovca a stroskotal. „Nedokázal by som si predstaviť žiadnu katastrofu, ktorá by sa mohla tejto lodi stať,“ boli pamätné slová kapitána E. J. Smitha pred vyplávaním Titanicu na more. Bol presvedčený o nezdolateľnej sile lode, čo sa stalo pre 1523 pasažierov osudným. Pri vstupe na výstavu sme dostali palubné lístky so skutočným menom človeka, ktorý na Titanicu v čase katastrofy bol. V závere prehliadky sme si v zozname mien prečítali, či sme dopravnú tragédiu prežili, alebo skončili medzi jej obeťami. Vo vstupnej hale sme sa vžili do obdobia začiatku 20. storočia, plného zmien a technických objavov. Postupne sme si prezerali originálne artefakty vylovené z vraku Titanicu – časti vybavenia lode, kusy nábytku, porcelán, osobné veci a doklady cestujúcich. Žiakov zaujali repliky chodieb a kajút luxusnej 1. a 2. triedy, od kajút 3. triedy putovali do strojovne, kde boli aj bezpečnostné dvere, ktoré mali zabrániť prenikaniu vody. Na záver sme boli svedkami katastrofy – ako ju prežívali posádka a pasažieri. Źiaci sa mohli dotknúť ozajstného ľadovca, ktorý cestu lode ukončil. Najviac nás však zaujali príbehy ľudí, ktorí nešťastie prežili, alebo skončili v hlbinách oceánu.

          Hrdinovia najznámejšieho plavidla sveta

          Margaret Brownová. Ujala sa vedenia záchranného člna po tom, čo sa kormidelník zrútil. Nabádala aj ženy, aby veslovali, neskôr sa snažila povzbudiť pasažierov piesňou a príbehmi.

          Ida Strausová - manželka majiteľa obchodného domu sa zastavila tesne predtým, ako mala nastúpiť do záchranného člna. "Nebudem odlúčená od svojho manžela. Ako sme žili, tak aj zomrieme - spolu.“ Thomas Byles. Pomáhal desiatkam cestujúcich do záchranných člnov. Keď sa začala vynárať zadná časť lode, kňaz Byles sa modlil so stovkami pasažierov rôznych vierovyznaní. Neprežil.

          Nechýbali ani Slováci

          Michel Navrátil cestoval za lepším životom do Ameriky s dvomi synmi Edmondom a Michelom. Nového začiatku sa, bohužiaľ, nedočkal. Zahynul vo vlnách, no jeho deti prežili. Keďže cestovali s falošnou identitou, trvalo dlhšie, kým sa vrátili naspäť k mame do Francúzska.  Posledná veta Navrátila synom znela: "Povedzte mamičke, že ju mám rád."

          Mgr. Foltýnová  (fotogaléria)

           

          VÝSTAVA Ľ. ŠTÚR – REFORMÁTOR SLOVENSKEJ SPOLOČNOSTI

          Rok 2015 je vyhlásený za Rok Ľudovíta Štúra, pretože dňa 28. októbra si pripomíname 200. výročie jeho narodenia. Pri tejto príležitosti sme s našimi žiakmi niekoľkokrát navštívili výstavu na Bratislavskom hrade – 18.6. si ju prezreli žiaci 7. a 8. ročníka,  24.10. žiaci dejepisného krúžku a 11.11. 2015 deviataci na pozvanie primátora Stupavy p. Maroša. Výstava predstavuje na 19 tematických paneloch a prostredníctvom 400 múzejných a archívnych exponátov jeho život a dielo. Niektoré sú unikátne, napríklad fotografia – portrét Štúra na slanom papieri z roku 1850. Stred sály zdobí nadčasový výrok, ktorý však presne vystihuje jeho životný osud.  "My chytili sme sa do služby ducha, a preto prejsť musíme cestu života tŕnistú." Prezreli sme si vzácne výtlačky jeho kníh, ním vydávané Slovenské národné noviny, v ktorých kritizoval nevzdelanosť, poddanstvo, nabádal zakladať nedeľné školy, či spolky miernosti. Zaujal nás originálny zatykač na štúrovcov, portréty, fotografie, ale aj tobolka z kože, v ktorej nosil mince. Výstava približuje Štúra ako človeka bezúhonného, neúplatného a sociálne cítiaceho. Ako muža, ktorý dokázal „slovenský národ prebudiť z hlbokého sna“. Učiteľ, ktorý vzbudzoval vo svojich študentoch lásku k národu, bránil práva Slovákov v ťažkých podmienkach národnostného útlaku. Bol kodifikátor spisovnej slovenčiny, novinár, politik, ale najmä vodca slovenského národného hnutia. Ako poslanec uhorského snemu vo svojich prejavoch žiadal oslobodiť ľud z poddanstva a vyučovať deti v materinskom jazyku. V roku 1848 zostavili štúrovci prvý slovenský politický program Žiadosti slovenského národa, neskôr vo Viedni Slovenskú národnú radu, ktorá viedla ozbrojený boj za národné práva. Aj keď ich úsilie neprinieslo splnenie ich nádejí, právom označujeme  Ľ. Štúra za ústrednú osobnosť moderných slovenských dejín, ktorá svojou energiou, dielom a vôľou zo Slovákov stvorila moderný národ.

          Mgr. Foltýnová  (fotogaléria)

           

          VÝSTAVA VEĽKÁ MORAVA A POČIATKY KRESŤANSTVA

          Dňa 24. 10. 2015 23 žiakov v rámci dejepisného krúžku navštívilo výstavu o Veľkej Morave na Bratislavskom hrade v doteraz neprístupných podzemných priestoroch. Tvorilo ju vyše tisíc originálnych predmetov. Najviac nás očarili honosné šperky – prstene, náušnice, náhrdelníky, ktoré boli netradične vystavené na modeloch. Chlapcom sa zase páčila vojenská výzbroj veľkomoravských bojovníkov – meče, sekery, ostrohy, či zdobené kovania. Zaujali nás aj dve rekonštrukcie hrobov s  bohatou výbavou. Videli sme poklad benátskeho kupca, ktorý svoje strieborné šperky a nádoby musel rýchlo zakopať, keď prechádzal našim územím. V ďalšej sále boli každodenné predmety – železné motyky, radlá, kľúče. Súčasťou výstavy boli aj modely kostolov, hradísk, 3D vizualizácie predmetov, dotykové obrazovky s tematickým programom, videopohľad na jediný zachovaný veľkomoravský kostolík v slovenskej dedine Kopčany. Netradičný bol komiks, ktorý približoval život na Veľkej Morave. Vďaka výkladu lektora sme sa veľa dozvedeli o osídlení Slovanov od 6. storočia, Samovej ríši, pôsobení Avarov a vzniku Veľkej Moravy.

          Mgr. Foltýnová  (fotogaléria)

           

          Pátranie po hradnom poklade - literárna exkurzia do Nitry

          Dňa 28. 5. 2015 sa žiaci 7. ročníka a žiaci 9. ročníka zúčastnili literárnej exkurzie do hradného komplexu v Nitre. Spolu sa zúčastnilo 89 žiakov pod pedagogickým dozorom PaedDr. Kubicskóovej, Mgr. Blažekovej, PaedDr. Petreovej a Mgr. Kubicska.

          Žiakov oboznamovala s históriou Nitry Mgr. Hegedušová, ktorá pripravila „pátranie po poklade“. Zaujímavou formou výkladu celej histórie Veľkej Moravy, významom práce Cyrila a Metoda, končiac katedrálou sv. Emeráta a Diecéznym múzeom sprevádzala žiakov po tomto komplexe. Pekné počasie a pútavý výklad spríjemnili tento deň a umocnili vznik nových vedomostí získaných zážitkovou formou. Žiaci sa mali možnosť porozhliadnuť i po krásnom námestí a pešej zóne v Nitre a v poobedňajších hodinách sa vrátili domov.

          PaedDr. A. Kubicskóová

          Fotografie nájdete vo fotoalbume.

          Tvorivé dielne

           

          V rámci spolupráce školy a rodiny sme uskutočnili v našej triede 2.C tvorivú dielňu pod odborným vedením keramikára pána Lužáka, jedného z rodičov našej triedy. Pútavým rozprávaním o Habánoch a ich hrnčiarskej zručnosti p.Lužák zaujal žiakov a oboznámil ich s tradíciou hrnčiarstva v našom regióne. Priblížil im aj spôsob prípravy hliny potrebnej na výrobu keramiky. Deti mali možnosť vytvoriť si svoj vlastný hrnčiarsky výrobok. Na záver im predviedol prácu na hrnčiarskom kruhu. Deti odmenili pána Lužáka veľkým potleskom. Toto podujatie bolo veľmi vydarené. 

          Mgr. D. Šulíková

          Fotografie nájdete vo fotoalbume.

           

          Tvorivé dielne

          9.12. sa 4.B zúčastnila výstavy modrotlače v ÚĽUV-e v Bratislave. Oboznámili sa s tradíciou výroby modrotlače na Slovensku. Následne si v tvorivých dielňach vyrobili záložky a ozdobili plátené tašky technikou podobnou modrotlači. Po dielňach si prezreli tradičné remeslá  našej ľudovej kultúry. Navštívili drotársku dielňu,  košíkarsku dielňu,  hrnčiarsku, tkáčsku, rezbársku dielňu a farbenie na sklo. Ďeťom sa veľmi páčilo vo všetkých dielňach,  ale aj u pani generálnej riaditeľky ÚĽUV-u v kancelárii na občerstvení. Ďakujeme za príjemné prijatie u Vás! Tešíme sa opäť niedy na návštevu tvorivých dielní v ÚĽUV-e.

          Mgr. M. Slováková

          Fotografie nájdete vo fotoalbume.

           

          Výstava - Prvá svetová vojna

          Výstava - Prvá svetová vojna

          Pri príležitosti 100. výročia vypuknutia Prvej svetovej vojny žiaci 9. ročníka dňa 14. októbra navštívili výstavu na Bratislavskom hrade „Prvá svetová vojna - tragédia, ktorá postihla všetkých".  Výstava zobrazovala život vojakov na fronte, trápenie obyvateľov v zázemí, domáci a zahraničný odboj, zbrane a technológie použité vo vojne. Žiaci si zopakovali príčiny, priebeh a dôsledky tzv. veľkej vojny hľadaním odpovedí na  otázky, ktoré boli na výstavných paneloch. Najviac ich však zaujali dokumenty a fotografie, ktoré ukazovali osudy obyčajných ľudí – transporty vojakov, život v zákopoch, uniformy a zbrane, listy písané rodinám. Dojímavé boli fotografie zo zázemia – ženy sa museli vyrovnať s odchodom mužov na front, nahradiť ich vo fabrikách, na poli, vydržať zlé zásobovanie, potraviny na prídel, rekvirácie potravín, dobytka pre armádu, zvýšila sa úmrtnosť detí, hlad, choroby. Táto vojna si vyžiadala 10 miliónov mŕtvych, vyše 20 miliónov zranených, zničené územia a najmä obrovské utrpenie nevinných ľudí, na ktoré by sme nemali zabúdať a mali by sme sa z tejto tragédie poučiť. (viď. fotogaléria)                                                                            

          Mgr. Foltýnová

           

          Výstava - Tutanchamon - jeho hrobka a poklady

          Výstava - Tutanchamon

          Aktuálnu výstavu Tutanchamon - jeho hrobka a poklady si prezreli žiaci 7. a 9. ročníka dňa 15. októbra v Inchebe. Je zostavená presne tak, ako ju v roku 1922 objavil H. Carter. Mohli sme obdivovať dokonalé repliky posvätných predmetov, sošky, šperky, ale najmä pozlátené sarkofágy, zachovanú múmiu a zlatú posmrtnú masku mladého faraóna. Ohromili nás obrovské zlaté skrine, faraónov záprah, trón, pozlátené lôžko, modely lodí, ktoré mu mali slúžiť v posmrtnom živote.   Zo slúchadiel žiaci počúvali pútavý objaviteľský príbeh a výklad o jednotlivých exponátoch. Tak si mohli vytvoriť celkový obraz o dávnej egyptskej civilizácii, jej umení a obradoch. (viď. fotogaléria)

          Mgr. Foltýnová

           

          Dejepisný krúžok

          Dejepisný krúžok

          V sobotu 25. októbra náš dejepisný krúžok podnikol zaujímavú výpravu do praveku, do obdobia druhohôr. Navštívili sme výstavu Dinosaurium v bratislavskej Inchebe. Je to jedna z najzachovalejších zbierok pravých kostier a skamenelín dinosaurov, zapožičaná z moskovského paleontologického inštitútu. Prezreli sme si okolo 50 exponátov kostier od drobných dinosaurov až po 6,5 m dlhého tarbosaura, ktorý žil v Ázii. Súčasťou výstavy bola videoprojekcia dokumentu o ich vývoji a živote. Najstaršie kostry majú vek 300 miliónov rokov. Exponáty sa musia uchovávať v stabilnej teplote a ich cena je nesmierna, sú poistené na 2 milióny eur. (viď. fotogaléria)

          Mgr. Foltýnová